خانه » تعمیر یخچال در تبریز » یخچال چگونه کار می‌ کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

یخچال چگونه کار می‌ کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

یخچال چگونه کار می‌ کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

یخچال چگونه کار می‌ کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

تعمیر یخچال در تبریز

یخچال فریزر (همچنین کولر گازی و دیگر لوازمی که سرما ایجاد می‌ کنند) از اصول سرد سازی پایه برای گرفتن گرما از هوا استفاده می‌ک نند. برای گرفتن گرما از هوا، کمپروسور با فشار مبرد (مایع خنک‌کننده) را از طریق لوله‌ های مسی ( لوله مویی یا شیر انبساط ) بین کنداسور و کویل اواپراتور جابجا می‌ کند. هر دوی این‌ ها در یخچال قرار دارند.


یخچال چگونه کار می‌کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

چرخش این مبرد در این سیستم بسته («پلمپ شده») خنک‌سازی پیوسته را ایجاد می‌کند که مبرد از مایع فشار و دمای بالا به گاز فشار و دمای پایین تبدیل شده و سپس برمی‌گردد و گرما را جذب می‌کند.

تعریف تبرید: به فرایند تولید سرما از طریق انتقال حرارت، تبرید می گویند

شرح سیستم:در کلیه سیستمهای سرد کننده تراکمی از وجود یک نوع ماده سرمازا مبرد در یک مدار بسته نفوذناپذیر استفاده می شود. در این سیستمها عمل سرد کردن به طور پیوسته و متوالی انجام می گیرد .تکرار یک سری عملیات یکنواخت را یک سیکل می نامند.

تمام سرد کننده ها بر اساس یک سیکل معین عمل میکنند. در سردکردن با عملیات مکانیکی از یک کمپرسور برای متراکم کردن گازی استفاده می شود و به این ترتیب سیکل حاصله را سیکل تراکمی و گاهی سیکل تراکم تبخیری می نامند. بکار بردن نام سیستم تراکم تبخیری به این علت است که عمل تراکم بخار وتبدیل آن به مایع سرمازا بوسیله کمپرسور و کندانسور انجام می گردد و به این ترتیب انتقال انرژی حرارتی حاصل می شود. ماده سرما زا در یک قسمت از سیکل حرارت محیط خود را جذب کرده و در قسمت دیگر آن را دفع می کند . به عبارت دیگر کمپرسور گاز سرمازا را در وضعیتی قرار می دهد که حرارتی را که قبلا و از محیطی با فشار کم جذب کرده بود پس بدهد. چون کمپرسور حرارت را از محیطی به محیط دیگر انتقال می دهد به آن پمپ حرارتی نیز می گویند. یک سیستم سرد کننده از یک قسمت فشار قوی و یک قسمت فشار ضعیف تشکیل شده است که حرارت از سمت فشار ضعیف گرفته می شود و در سمت فشار قوی دفع می شود.

قسمت فشار ضعیف: در سیکل ماده مبرد یک دوره(سیکل کامل) را مرتبا تکرار می نماید . به این ترتیب که از شیر انبساط حرکت کرده و به طرف اواپراتور می رود و بعد از طریق لوله مکش کوپرسور به کمپرسور می رود از شیر انبساط تا ورودی کمپرسور را قسمت فشار ضعیف گویند مقدار فشار این قسمت به نوع سیستم و دمای ورودی اواپراتور و محیط سرد بستگی کا مل دارد. بایستی در نظر داشت فشار از خروجی شیر انبساط تا کمپرسور ثابت است و این قسمت را قسمت با فشار پا یین یا قسمت فشار ضعیف سیستم می نامند و چون اواپراتور به تنهایی مهمترین قسمت از فشار پایین است به این سبب اصطلاح فشار پایین یا ضعیف اغلب به کویل اواپراتور اطاق مشود. فشار در قسمت پایین گاهی اوقات فشار عقب نیز نامیده می شوید. یخچال چگونه کار می‌ کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

قسمت فشار زیاد: کمپرسور لوله خروج گاز از کمپرسور-کندانسور-مخزن مایع مبرد و لوله حامل مایع مبرد که قسمت با قیمانده از سیستم تبرید می باشد به نام قسمت فشار زیاد نامیده می شود. عملا کارتر کمپرسور یا محفظه روغن محتوی گاز با فشار کم است ولی معمولا کمپرسور را جزء قسمت با فشار زیاد محسوب می شود . شیر انبساط و کمپرسور در واقع سر حد تقسیم این دو قسمت هستند. تن تبرید:تن تبرید عبارت است از سرمایی که یک تن یخ (۲۰۰۰پوند) در موقع ذوب در مدت ۲۴ساعت ایجاد می نماید. کندانسینیگ یونیت(کمپرسور- کندانسور- درایر- رسیور- سایت گلاس- تله روغن- مبدل حرارتی ) کمپرسورهای تبرید:کمپرسورها در واقع قلب یک سیستم تبرید هستند زیرا عمل آنها مکش گاز از اواپراتور و رانش به طرف کندانسور می باشد. کمپرسور در قسمت مکش تولید فشار ضعیف و در قسمت خروجی تولید فشار زیاد می نماید که این گاز به نوبه خود در کندانسور مایع می گردد و به طور مختصر کمپرسور نیروی لازم برای ادامه عمل سیستم را تولید می نماید و برای این منظور کمپرسورهای مختلفی به کار رفته است و معمولی ترین این کمپرسورها عبارتند از:

کمپرسورهای متقارن(پیستونی)

کمپرسورهای دوار (با تیغه ثابت- با تیغه گردان – پیچی یا حلزونی )

کمپرسورهای گریز از مرکز(سانتریفوژ)

یک کمپرسور چه طور کارمی کند؟

سوپاپهای مکش و رانش توسط دو عمل فشار فنر و فشار گاز بسته نگاهداشته می شوند. در موقع عمل برگشت پیستون و با بسته بودن هر دو سوپاپ فشار داخل سیلندر به همان نسبت که حجم افزایش می یابد. تنزل می کند و موقعی که فشار داخل سیلندر کمتر از فشار زیرین سوپاپ مکش شود اختلاف این دو فشار موجب باز شدن این سوپاپ می گردد.

وقتی پیستون پایین می آید یعنی در مرحله برگشت پیستون گاز موجود در داخل اواپراتور به طرف سیلندر کمپرسور کشیده شده و موجب زیاد شدن تدریجی حجم گاز در سیلندر می شود. یخچال چگونه کار می‌ کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

در پایین ترین نقطه حرکت پیستون دیگر فضایی برای زیاذ شدن حجم و جریان گاز به داخل مدار وجود ندارد. بنابراین اختلاف فشاری هم وجود نخواهد داشت و فنر سوپاپ مکش را می بندد زیرا سیلندر از گاز پر شده است. در موقع عمل بالا رفتن پیستون گاز داخل سیلندر تحت فشار قرار گرفته و متراکم می شود و فشار آن از فشار کمی بیشتر از لوله خروجی گاز در بالای سوپاپ فشار می رسد این فشار موجب می شود که سوپاپ فشار باز شود و بقیه نیروی پیستون تا انتهای سیلندر صرف راندن و تخلیه گاز از طریق سوپاپ می گردد. یخچال چگونه کار می‌ کند ؟ سیکل تبرید برای دوستان تبریز

چون در انتهای عمل رفت پیستون دیگر اختلاف فشاری برای باز نگاهداشتن سوپاپ وجود ندارد در نتیجه فنر سوپاپ را می بندد ولی مقدار کمی گاز در آخرین فاصله بین پیستون و سیلندر صفحه سوپاپ باقی می ماند و این گاز می بایستی در موقع پایین رفتن پیستون و قبل از این که سوپاپ مکش دو مرتبه باز شود انبساط پیدا کند . این عمل در روی دیاگرام کمپرسور نشان داده می شود و این دیاگرام می تواند توسط دستگاهی بنام تعیین کننده سیکل کمپرسور یا (اندیکاتور) ترسیم نمود.

در کنداسور، گاز فشار و دما بالا، گرما را به هوای خنکی که اطراف کویل‌ های کندانسور حرکت می‌ کنند می‌ دهد. وقتی این کار انجام شد، گاز دوباره به حالت مایع فشار بالا تبدیل م ی‌شود که وقتی از ابزار مخصوص (شیر انبساط ) عبور می‌ کند دوباره به مایع و گاز فشار و دمای کم تبدیل شده و پروسه‌ی سرد سازی را دوباره شروع می‌ کند. و به این ترتیب در هر بار داخل یخچال سردتر و سردتر می‌ شود. قسمت داخلی محفظه‌ ی یخچال یا فریزر جعبه‌ ای است که به شدت عایق‌ بندی شده است بنابراین گرمای خیلی کمی از هوای بیرون جذب و هوای سرد خیلی کمی می‌ تواند به بیرون درز کند. بیشتر یخچال/فریزرها هوای خنک را به بخش فریزر می‌دمند؛ از آنجا، هوای سرد می‌ تواند به پخچال وارد شود تا فضای داخلی آن را هم سرد نگه دارد. امروزه، بیشتر یخچال‌ها بدون برفک هستند. آنها سیستم ضدبرفک اتوماتیک نوفراست دارند بنابراین برای اینکه آب کردن یخ چیزهای فریز شده می‌ توانید آن‌ها را در یخچال قرار دهید. سیستم ضدبرفک اتوماتیک دارای تایمر، سویچ محدویت و یک هیتر است که برفک‌ها را ذوب می‌ کند.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.