خانه » تعمیر تلویزیون در تبریز » نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

انجمن معتبر آزمایش و گواهی ورباند دوچر الکترونیکر (VDE) اخیرا گواهی «توانایی تولید ۱۰۰ درصد حجم رنگ» را برای سری ۲۰۱۷ تلویزیون‌ های QLED سامسونگ صادر کرد. این گواهی که برای اولین بار برای یک تولیدکننده تلویزیون صادر می‌شود نشان می‌دهد که حجم رنگ با سرعت در حال تبدیل شدن به روشی کار آمد برای اندازه‌ گیری دقت نمایش رنگ است.


نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

حجم رنگ به شکل نمایشی سه‌ بعدی تعریف می‌ شود که نشان دهنده ظرفیت باز تولید رنگ در یک نمایشگر در تمامی سطوح روشنایی آن است، معیاری که می‌ تواند تضمین کند تصاویر به همان شکل مورد نظر تهیه‌کننده، در تلویزیون نمایش داده شود. اما وجه تمایز حجم رنگ با دیگر استاندارد های رنگ چیست؟ در ادامه نگاهی خواهیم داشت به این معیار جدید رنگ. نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

از SDR تا HDR اندازه‌ گیری دقت رنگ

بسیاری از استانداردهای رنگ که در دوران تلویزیون‌های CRT تعریف شده‌ اند از روشنایی منسوخ ۱۰۰ نیت استفاده می‌ کنند و در این میزان روشنایی، بسیاری از نمایشگرها نمی‌ توانند تصاویر را با رنگ‌های دقیق نمایش دهند. اما اخیرا و با معرفی اولین سری تجاری از تلویزیون‌ های HDR توسط شرکت سامسونگ در سال ۲۰۱۵، میزان روشنایی تا حد زیادی افزایش یافته و امکان نمایش سفید و سیاه را بصورتی واقع‌ گرایانه‌ تر فراهم کرد و با گسترده‌ تر شدن بازه رنگ، تصاویر به جسم واقعی نزدیک‌ تر شدند. این بازه جدید رنگ را دامنه دینامیکی بالا (HDR) و بازه قدیمی را دامنه دینامیکی استاندارد (SDR) می‌ نامیم. اغلب تولید کنندگان و موسسات ارزیابی، بازه رنگ‌ های قابل نمایش در هر نمایشگر را بر اساس گاموت رنگ تعیین و اندازه‌ گیری می‌ کنند. صنعت فیلم آمریکا نیز بصورت اخص از گاموت رنگ DCI-P3 برای نمایش فیلم دیجیتالی استفاده می‌ کنند. نگاهی به مفهوم حجم رنگ و اهمیت آن در کیفیت تصویر تلویزیون

اهمیت حجم رنگ

میزان روشنایی به شکل بعد سوم در نمودار گاموت رنگ دو بعدی وارد شد تا تفاوت نمایشگر های مختلف در تولید حجم رنگ نیز مشخص شود. این ارزیابی سه بعدی نحوه بازتولید رنگ‌ ها در تمامی سطوح روشنایی را نشان می‌ دهد. به زبان ساده می‌ توان گفت هرچه حجم رنگ بیشتر باشد، نمایشگر بهتر می‌ تواند بازه گسترده رنگ‌ها را با دقت و جزئیات بسیار نمایش دهد. گواهی «حجم رنگ ۱۰۰ درصد» برای تلویزیون‌ های QLED سامسونگ نشان دهنده آن است که این تلویزیون تمامی رنگ‌ های فضای رنگ DCI-P3 را می‌ تواند بدون توجه به سطح روشنایی نمایش دهد و در نتیجه تصاویر HDR مطابق با خواست تهیه‌ کننده آن، پیش چشم کاربر قرار می‌ گیرد. حجم رنگ با گرد هم آوردن خصوصیات اصلی HDR برای کاربران مانند کنتراست بالا، سطح بالاتر حداکثر روشنایی و توانایی رندر کردن گاموت رنگ گسترده در سطوح مختلف روشنایی، بدون شک حوزه‌ ای رو به رشد و مهم در صنعت نمایشگرها خواهد بود. آینده صنعت تلویزیون در دنیای رنگ است !

تعمیر تلویزیون در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.