خانه » تعمیر آبگرمکن در تبریز » مقايسه انواع آبگرمكن های خورشيدی

مقايسه انواع آبگرمكن های خورشيدی

مقايسه انواع آبگرمكن های خورشيدی

مقايسه انواع آبگرمكن های خورشيدی

اين مقاله سعی دارد تا با ارائه مطالب علمي و فنی در مورد آبگرمكن های خورشيدی راه را براي انتخاب صحيح آبگرمكن های خورشيدی به مصرف كننده هايی كه اطلاعات كافي در اين باره ندارند نشان دهد…


مقايسه انواع آبگرمكن های خورشيدی

آبگرمكن های خورشيدی به دو دسته كلي ترموسيفوني و پمپ دار ( اجباري ) تقسيم بندي مي شوند . آبگرمكن هاي ترموسيفوني با استفاده از سيكل طبيعي و بدون پمپ آب را به درون كالكتورهاي خورشيدي به چرخش در مي آورند و آن را گرم مي كنند . در مقابل آبگرمكن های پمپ دار با استفاده از يك پمپ آب را به درون كالكتورها ارسال مي كنند و با چرخش مداوم آن شروع به گرم كردن آب مخرن مي كنند . مخازن آبگرمكن هاي ترموسيفوني به صورت بي فشار و تحت فشار توليد مي گردند . آبگرمكن های خورشيدی بي فشار فاقد فشار آب شهری هستند زيرا مخازن آنها تحمل فشار آب شهر را ندارد . بنابراين هنگاميكه مصرف كننده شير آب گرم را باز مي كند فشار آ ب به مراتب كمتر است فشار آب سرد است . اين نوع آبگرمكن ها معمولا از كشور چين وارد مي شود و آبگرمكن های لوله خلاء يا Tube Vacuum مشهور مي باشد . شايان ذكر است كه كشور چين آبگرمكن هاي خورشيدي ترموسيفوني با مخازن پر فشار هم توليد مي كند ولي اكثر آبگرمكن های وارا دتي از نوع بي فشار استت . كالكتورهای خورشيدی نيز معمولا به دو صورت صفحه تخت (Plate Flat ( يا لوله خلاء ( Vacuum Tube ( مي باشند كه هر كدام مزايا و معايب خاص خود را دارند . در ادامه مزايا و معايب انواع آبگرمكن های خورشيدی بيان مي گردد .

تعمیر آبگرمکن در تبریز

مزايای آبگرمكن های خورشيدی با مخازن پر فشار

اين نوع آبگرمكن ها داراي مخزن پر فشار مي باشند كه باعث مي شود تحمل آب شهر را داشته باشند . مخازن اين نوع آبگرمكن ها به طور مستقيم به آب شهر وصل مي شوند و مصرف كننده آب گرم پر فشار استفاده مي كند . اتصال آّب گرم به لوله های آب ساختمان بلا مانع است و مي توان خروجي آب گرم را به آب گرم مصرفي، پيش گرم موتورخانه يا پيش گرم پكيج وصل كرد . آبگرمكن خورشيدی پمپدار و ترموسفوني سنگركار كه از كالكتورهاي صفحه تخت در آن استفاده شده است از مخازن پر فشار استفاده مي نمايد و براي مصارف خانگي مانند آپارتمان ها، ويلاها و مصارف عمومي مانند هتل ها و كارخانجات و غيره توصيه می گردد.

معايب آبگرمكن های خورشيدی با مخازن پر فشار

از جمله معايب آبگرمكن هاي خورشيدي با مخزن پر فشار مي توان به هزينه تمام شده محصول اشاره كرد زيرا به علت استفاده از ورق با ضخامت بيشتر هزينه توليد و نهايتا هزينه كل محصول بسيار بالاتر از نوع بي فشار آن است .

مزايای آبگرمكن های خورشيدی با مخازن بی فشار

اين نوع آبگرمكن ها به علت استفاده از ورق هاي با ضخامت كمتر و همچنين تك جداره بوده آن هزينه كمتري را به مصرف كننده تحميل مي نمايد . به علت استفاده از لوله هاي دو جداره كه با تكنولوژي لوله خلاء ساخته شده اند نيازي به ريختن ضد يخ در اين نوع آبگرمكن نيست و در صورت استفاده از آن در مناطق سردسير آب داخل كالكتور يخ نمي زند .آبگرمكن خورشيدي ترموسيفوني لوله خلاء شركت سنگركار كه با نام تجاري سولار كار عرضه گرديده است داراي مخزن بي فشار است . اين محصول در مقايسه با نوع پرفشار آن قيمت بسيار پايين تري دارد .

معايب آبگرمكن های خورشيدی با مخازن بی فشار

اين نوع آبگرمكن ها براي مصارف شهري مانند آپارتمان ها و ويلاهايي كه نياز به آب پر فشار دارند اصلا مناسب نيستند و به هيچ وجه توصيه نمي گردند . اگر اين آبگرمكن ها به ناچار در ساختمان هاي اين چنينی نصب گردند لازم است كه حتي الامكان انشعاب جدايی براي آن در نظر گرفته شود و به لوله آب گرم ساختمان وصل نگردد زيرا به لحاظ پر فشار بودن آب شهري و كم فشار بودن آب اين نوع آب گرمكن ها به جاي ورود آب گرم از آبگرمن به سمت مصرف كننده آب سرد پر فشار لوله به صورت معكوس وارد مخزن مي شود و كار آبگرمكن را بي نتيجه مي كند . مثلا اگر آب گرم اين آبگرمكن به شير مخلوط ساختمان وصل گردد به محض باز شدن شير، آب سرد با فشار از لوله بالا رفته وارد مخزن آبگرمكن مي شود و آن را سرد مي كند . بنابراين از آبگرمكن به سمت مصرف كننده بايد يك انشعاب جدا گرفته شود تا اين مشكل برطرف گردد . مثلا از آبگرمكن به دوش حمام يك لوله به طور مستقيم برده شود و يك شير مجزا براي آن در نظر گرفته شود . از آنجايي كه سيستم كمكي ا ين نوع آبگرمكن ها المنت برقي است و بهاي برق مصرفي در مقايسه با گاز بسيار زياد تر است بنابراين استفاده از اين نوع آبگرمكن در محل هايي كه دسترسي به گاز وجود دارد مقرون به صرفه نمي باشد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.