خانه » قالیشویی در تبریز » معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

قالیشویی در تبریز

زيبايي نقش‌ ها، خوش‌ آيندي طرح‌ ها، ظرافت گره‌ ها، چشم‌ گيري و پايداري رنگ‌ ها و بيش از همه، حالت خيال انگيز و مرموز بافته‌ ها، قالي قشقايي را صدر‌نشين هنرهاي سنتي كرده است. هنر قاليبافي ايل قشقايي، حدود ششصد سال سابقه داشته و در اين مدت، از نقش و نگاره‌ هاي اختصاصي و گاه با سبك‌ هاي خاص غير ايلي در آميخته و زماني هم به ابداع و نو آوري پرداخته‌ اند و صد ها سال، نقش‌ هاي اصيل خود را حفظ نموده‌ اند.


معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

نامور ترين بافندگان قشقايي، كشكولي‌ ها هستند كه دست بافته‌‌ هاي گره بافته خوابدار را عموما به خوبي از كار در مي‌ آورند. زنان ايگدر، قاليچه‌ ها و خورجين‌ هاي گره‌ بافته عالي و ظريفي فرا آورده‌ اند كه وسعت دامنه رنگ‌ آميزي گياهي آنها اعجاب‌ آور است. در طايفه شش‌ بلوكي، كه بزرگترين طايفه بافنده ايل قشقايي است، برخي از ممتازترين گره‌ بافته‌ ها ديده مي‌شود. ويژگي‌ هاي الياف‌ شناسي تار و پود بيشتر قالي‌‌ هاي قشقايي قديمي از پشم است. قشقايي‌ ها، منحصرا براي بافتن قاليچه‌ هاي بسيار ريزبافت، از تار و پود نخي و بندرت از پود و ابريشم استفاده مي‌ كردند. اما امروزه، كميابي پشم دستريس موجب شده كه تار و پود، بيشتر از نخ (پنبه) باشد و فرش‌ هاي قشقايي نو بافته تمام پشم، كم است. معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

ويژگي‌ هاي رنگرزي و رنگبندي كهن‌ ترين فرش‌هاي قشقايي، بيش از هشت رنگ متمايز ندارد و تنها در فرش‌ هايي كه اواخر قرن دوازدهم هجري به بعد بافته شده، تعداد رنگ‌ ها از ده رنگ تجاوز مي‌ كند و در اواسط قرن سيزدهم به چهارده رنگ مي‌ رسد. پيداست كه قشقايي‌ ها تا اواخر قرن دوازدهم هجري به راز پاره‌اي از رنگ‌ ها، خاصه قرمز هاي سرخرنگ گلي‌فام، پي نبرده بوده‌ اند. از نيمه اول قرن سيزدهم، رفته رفته، رنگ‌ هاي نويافته، خاصه آن طلايي فاخر و سبزهاي خرم و سرخ‌ هاي آتشين، دردستبافت‌ هاي ظريف و ريزبافت كشكولي و ايگدر و… راه پيدا مي‌ كنند.

بايد دانست كه رنگ قرمز تند سرخ‌فام (معروف به رنگ گلي) در هنر فرشبافي قشقايي يك رنگ اساسي است. اين قرمز سرخ‌ فام، بيشتر در رنگ‌ آميزي ترنج‌ ها بكار مي‌ رود و گاه نيز لچك‌ها و زمينه فرش را به اين رنگ در مي‌ آورند، ليكن كاربرد آن در حاشيه كمياب است. معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

براي رنگ‌ آميزي متن و زمينه قالي، گرامي‌ ترين رنگ نزد قشقايي‌ ها آبي فيروزه‌ اي و پس از آن سبز و نيز رنگ سفيد است. نفيس‌ترين قاليچه‌ها، يكي از اين سه رنگ و كمتر از همه سبز را در متن خود دارد. پس از اينها، و البته بيش از همه رنگ سرمه‌ اي است كه در دستبافت‌ هاي ممتاز، بسيار ژرف و يكدست و صاف و زلال است.

ويژگي‌ هاي طرح و نقشه نقش‌ هاي متداول و رايج قالي قشقايي را، به دو گروه متمايز تقسيم مي‌ كنيم: اول، طرح‌ها و نقش و نگاره‌ هاي سنتي عشايري و دوم: طرح‌ ها و نقش‌ هاي منظم پيوسته كه رايج‌ ترين نقش‌هاي ديگر اين گروه، نقش محرمات، ماهي در هم، بته‌اي، گياهي و افشان است. طرح ناظم، مخصوص كشكولي‌هاست و قاليچه ناظم غير كشكولي، ديده نشده است. نقش ماهي در هم را هم كشكو لي‌ ها فراوان به كار مي‌ برند، اما تيره بولي، نقش ديگري جز اين به كار نمي‌ برد و دست كم، از يكصد و پنجاه سال پش به اين طرف،‌ به اين نقش، وفا دار مانده‌ اند. معرفی قالی قشقایی برای دوستان شهر تبریز

از نقش‌ هاي خاص، بايد به وزير مخصوص اشاره كرد كه نسبتا جديد است و بيش از نزديك به نود سال ندارد و تا به امروز گهگاه، به دست زنان كشكولي بافته مي‌ شود. همچنين است نقش‌ هاي معروف به عكسي كه نمونه‌ هاي آن در سنت قاليبافي قشقايي اندك است و منحصر به قاليچه‌ هاي تخت جمشيدي و آدمكي مي‌ باشد. بارزترين نگاره‌ هايي كه در قالي‌ هاي قشقايي به چشم مي‌ خورد، عبارتند از: نگاره‌ هاي حاشيه شامل: شبكه، زنجيره، شطرنجي، چهارپر، مرغ، شاه پسند، شمه‌ لا، آينه‌ بند، ايلانك. نگاره‌ هاي متن، مانند: شانه، نخل، خراساني، گل هشت‌ پر، چليپا، گردونه خورشيد، ماهي، درنا، چرخ فلك، مرغ، ستاره، گل نيلوفر، بته قباد خاني، درخت و پرنده، آهو، طاووس، شير، شاه‌پرك، گل شش‌ پر، گل ترمه، گل آفتابگردان، جام، شطرنج. نقش‌ هاي معروف قالي قشقايي كه بر اساس نام طايفه بافنده نامگذاري شده‌ اند، شامل: هيبت‌ لو، عرب‌ چرپانلو، كوهي، دو قزلو از طايفه شش‌ بلوكي، بولي، آردكپان، صفي‌ خاني، رحيم‌ لو و ايگدر از طايفه عمله.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.