خانه » قالیشویی در تبریز » معرفی قالیچه های شیری

معرفی قالیچه های شیری

معرفی قالیچه های شیری

معرفی قالیچه های شیری

با توجه به اهميت شير به عنوان مظهر قدرت و حضور آن در ادبيات كهن ايراني و با توجه به اينكه در گذشته، اين جانور در بخش‌ هايي از فارس سكونت داشته است، عجيب نيست اگر بخشي از دست بافته‌ هاي هنرمندان قاليباف به اين موضوع اختصاص يافته باشد.

قالیشویی در تبریز


معرفی قالیچه های شیری

در گذشته، گبه‌ هاي شيري معمولا روي قاليچه‌ هاي ديگر، در وسط چادر قرار مي‌ گرفت كه نشاني از دليري و غرور صاحب چادر بود. بافت گبه‌ هاي شيري، جنبه تجارتي نداشته و معمولا موضوعي شخصي و سفارشي بوده است. بافت گبه‌ هاي شيري، با انقراض نسل شيرها، به تدريج در حال منسوخ شدن است. ويژگي‌ هاي الياف شناسي در قاليچه‌ هاي شيري فارس، از تار (چله)، پود و خامه پشمي استفاده مي‌ كنند كه تعداد پودهاي آنها بين 2 تا 8 رديف است. ويژگي‌ هاي رنگرزي رنگ‌ آميزي گبه‌ هاي شيري از رنگ‌ هاي طبيعي و گياهي است كه با استفاده از گياهان محلي انجام شده است.

ويژگي‌ هاي طرح و نقشه نقش شير، موضوع اصلي گبه‌ هاي شيري است. پر كردن زمينه به وسيله ديگر حيوانات و گياهان، تجسمي است از جنگل و بيشه كه در مقايسه با عظمت و جلال شير بسيار جالب است. در برخي گبه‌ ها، تكرار شير ها همچون تكرار بته‌ هايي است كه عدم تقارن را تعديل كرده است. ويژگي‌ هاي بافت بافت گبه‌ هاي شيري مانند ساير گبه‌ هاست. با پرزهايي بلند و چند سانتي‌ متر گليم‌ بافي و شيرازه متوازي. اين قاليچه‌ ها، اكثرا نرم و تا اندازه‌اي كلفت هستند. شيوه گره‌زني، در برخي قاليچه‌ ها متقارن و در برخي ديگر نامتقارن است.

مختلف تبریز

برچسب ها :

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.