خانه » معرفی جاذبه های گردشگری تبریز » معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

غروب آفتاب در پارک بزرگ ائل گلی تبریز

ائل گلی یکی از زیباترین و با صفاترین گردشگاه های ایرانی است در ادامه مطلب با مختلف تبریز همراه باشید جهت معرفی این آثار زیبا….


معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

ائل گلی تبریز استخری بزرگ با گنجایش 2000متر مکعب آب و محوطه ی گردشگاه و پارک بزرگ 60 هکتاری پر از درخت که در 7 کیلومتری مرکز شهر تبریز و در جنوب شرقی تبریز بنا شده است، تنها استخر زیبای آن 55000 متر مربع یا 5/5 هکتار وسعت دارد و عمق آن نزدیک به 12 متر است و در برخی ایام قایقرانی در استخر ائل گلی انجام می گرد، بزرگی استخر و عظمت آن سبب شده تا به نام استخر شاه معرف باشه به عبارتی شاهگلی تبریز.

معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

عکس هوایی از پارک بزرگ ائل گلی تبریز از داخل هواپیما

پس از انقلاب اسلامی آن رو ایل گلی که به زبان فارسی میشه استخر ملت نام گذاری شده و در جنوب استخر تپه بلندی جنگل کاری شده که قرار دارد که آب از این تپه به صورت آبشار های زیبا سرازیر می شود. در وسط استخر به صورت شبه جزیره خیابانی کشیده شده و عمارتی هشت ظلعی در آن ساخته شده که دارای تالار مخصوص پذیرایی از مهمانان با غذاهای سنتی تبریزی است.

معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

عکسی از زیبای هوایی از آغاز فصل پائیز در پارک ائل گلی تبریز

سوئیت در تبریز

پیش تر از این بنا پذیرایی یا رستوران ائل گلی یک طبقه و از خشت خام بوده که در اثر فرسودگی در سال 1346 خورشیدی ساختمان قدیمی آن از طرف شهرداری تبریز تخریب و به جای آن یک ساختمان دو طبقه با ایوان های متعدد با مصالح جدید بتون آرمه بنا گردید که 1200 متر مربع زیر بنا دارد آب استخر ائل گلی به شکل جویبار از گوشه ی جنوب شرقی آن شعبه ای از رودخانه لیقوان و از سهند است که از کنار روستای چاوان گذشته وارد استخر می شود.

احداث بنای اولیه ی آبگیر را به زمان سلطان یعقوب آق قویونلو نسبت می دهند و توسعه ی آن را از دوره ی صفویه می دانند و تکمیل عمارت و گردشگاه مخصوص درباریان و آبادانی آن را به زمان قهرمان میرزا پسر هشتم عباس میرزا نایب السلطنه که حاکم و حکمران آذربایجان بوده است، نسبت می دهند.

معرفی ائل گلی شهر تبریز El Goli Tabriz

تصویر دیدنی از پائیز در کنار استخر ائل گلی

در دوره ی صفویه و پیش از آن محل این استخر، بزرگترین مرکز ذخیره ی آب برای باغات محدوده ی شهر تا تپه لی باغ و دروازه تهران بود و آب استخر ائل گلی بزرگترین آب انبار شهر تبریز برای باغات به حساب می آمد که در دوره ی آق قویونلو ها و صفویه و قاجاریه تمام محوطه ی داخل این آبگیر از شن و ماسه و ریگ و آشغال خالی شد و دیواره ای از سنگ و آهک پیرامون آن کشیده شده و سپس در اطراف چهار گوشه ی استخر خیابان ها احداث گردید و چندین ردیف درختان زیبا بید مجنون و یا درختان میوه کاشته شد، پس از دوره قاجار این محوطه ی بسیار بزرگ به شهرداری تبریز واگذار شد تا گردشگاه عمومی مردم کل جهان باشد. با احداث هتل 5 ستاره ایل گلی پارس، این منطقه ی زیبا جنبه ی بین المللی پیدا کرده و از طرف سازمان فضای سبز شهرداری تبریز به یکی از زیباترین پارک های عمومی شهر بدل شده است.

همچنین پیشنهاد میشه ببینید

معرفی جاذبه های گردشگری تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.