خانه » قالیشویی در تبریز » مشکلات و راه حل های قالی بافی در ایران

مشکلات و راه حل های قالی بافی در ایران

مشکلات و راه حل های قالی بافی در ایران

مشکلات و راه حل های قالی بافی در ایران

صنعت قالی ایران بیمار است و چنانچه این بیماری را علاج نکنیم روی نه چندان دور از هم خواهد پاشید.


مشکلات و راه حل های قالی بافی در ایران

آموزش راه حل های رونق بازار قالی دستباف کشور از سایت مختلف تبریز

پرداختن به مشکلات و مسائل امور تولیدی و فنی و بازرگانی صنعت قالی در حوصله این بررسی نیست. آنچه این بررسی قصد دارد به آن تکیه معضل حاد و بسیار با اهمیت مسائل اداری و تشکیلاتی این صنعت است زیرا این شکل بسیاری از هزینه ها، نیروها، تخصص ها، تجهیزات و امکانات را به هرز کشانده و جلوی ظهور و بروز امکانات بالقوه قالی را مسدود کرده است.

فقدان تشکیلات انسجام یافته برایمتولی صنعت قالی وجود سازمان های بسیار متعدد به موازات یکدیگر و مسکوت ماندن برنامه ریزی تولیدات فرش در سطح کلان کشور ایران از اهم این مشکلات است. به وجود آمدن سازمان های موازیدر زمینه قالی در اکثر موارد متاسفانه ناهماهنگ و گاه بعضا معارض با هم باعث گردیده که کار نظریه پردازی و ضابطه سازی را در برنامه ریزی و مدیریت امور صنایع قالی بافی در سطح گلان اقتصاد جامعه دشوار و از طرفی برای رفع این مشکلات با توجه به علاقه دولت در زمینه گسترش صادرات غیرنفتی اجتناب ناپذیر نموده است.

با عنایت به اینکه در تدوین برنامه های توسعه اقتصادی اجتماعی شناخت و تعیین نقش هر یک از عوامل تاثیر گذار بر روند توسعه با توجه به متغییرهای اصلی و همچنین اهداف مورد نظر در قالب تشکیلات خاص صورت می گیرد و از آنجایی که سازمان های موازی شکل از یک نوع سازماندهی است موجب تذاخل و تکرار وظایف شده که در نتیجه لوث شدن مسولیت را به دنبال دارد و در نهایت موجب وقفه در انجام یک یا چند امر عمومی می گردد.

مشکلات و راه حل های قالی بافی در ایران

بحث نابسامانی ها در این زمینه بسیار است. این بررسی نمی تواند به تناقضات عدیده بپردازد و مجبور است اصل موجودیت صنعت قالی را مطالعه کند و برای نابسامانی های تشکیلاتی راه حلی ارائه نماید. برای رفع مشکلات تشکیلاتی سه سناریو پیشنهاد و توصیه می گردد:

سناریو اول

ایجاد مرکز ملی قالی ایران با ادغام موسسات موازی فرش در یکدیگر و تشکیل شورای عالی در راس هرم تشکیلاتی سازمان و ایجاد شرکت های منطقه ای و اقماری در زیر مجموعه آن.

سناریو دوم

ابقای کلیه سازمان های فعلی و تشکیل شورای عالی فرش در نهاد رئیس جمهوری ایران مرکب از نمایندگان بخش دولتی، نعاونی و خصوصی و ایجاد دبیرخانه ای برای آن.

سناریو سوم

تعیین متولی برای هریک از فرایندهای کار به شرح زیر:

الف- متوالی برای مواد اولیه قالی

ب- متولی برای تولید قالی

پ- متولی برای بازرگانی قالی

بحث تفصیلی کارشناسی به همراه ذکر معایب و محاسن هریک از سناریوها به انضمام دلایل تشکیلاتی در جلسات سیمنار ارائه خواهد شد. چنانچه لازم باشد در فرصت های مقتضی پس از انتخاب هر یک از سناریوها و معلوم شدن بستر تشکیلاتی و بدنه اصلی صنعت فرش برنامه ریزی کلان تولید با توجه به توان و امکانات بالفعل و لاقوه این صنعت که ذکر آن به عمل آمد به انجام خواهد رسید.

مشکلات و راه حل های قالی بافی در ایران

قالیشویی در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.