خانه » معرفی جاذبه های گردشگری تبریز » مسجد علیشاه تبریز ( ارگ Tabriz )

مسجد علیشاه تبریز ( ارگ Tabriz )

مسجد علیشاه تبریز ( ارگ Tabriz )

مسجد علیشاه تبریز ( ارگ Tabriz )

بنای معروف ارگ علیشاه یکی از ابنیه ی کهن و عظیم شهر تبریز است…


مسجد علیشاه تبریز ( ارگ Tabriz )

از زمره شاهکارهای معماری اسلامی به شمار می رود، این بنای باشکوه به دستور تاج الدین علیشاه وزیر غازان خان بین سال های 716 تا 736 هجری قمری ساخته شده که نخست سقف نداشت است، درباره ی این بنا تاجر ونیزی که در حدود سال 886 قمری سومین سال سلطنت سلطان یعقوب آق قویونلو از تبریز دیدن کرده چنین نوشته: جامع علیشاه بلندترین بنای تبریز و دارای صحن بزرگی است در میان صحن حوضی دارد که چهار گوش است، درازا و پهنای آن هر کدام به اندازه صد قدم و ژرفایش شش پاست و پلکانی از کنار استخر به ایوان آن منتهی می شود.

سوئیت در تبریز

مسجد را به حدی زیبا ساخته اند که زبان من به وصف آن عاجز است این مسجد بنای به غایت بزرگی است که وسط آن هرگز سرپوشیده نبوده است و دارای شبستانی است که طاقی بسیار بلند دارد، چنان که اگر کمانکشی تیری در کمان مناسب قرار دهد و رها کند هرگز به طاق آن شبستان نمی رسد دور آن را با سنگ های نفیسی طاق بندی کرده اند و طاق بر روی ستون هایی از مرمر قرار دارد و مرمر به اندازه ای ظریف و شفاف است که به بلور نفیس می ماند.

تمامی این ستون ها به یک اندازه و یک ارتفاع و ضخامت است. این بنا در زمان علیشاه مسجد جامع شهر تبریز بوده و مزین به کاشی و ستون مرمرین و کتیبه و پچ بری بوده است، بعد ها رو به ویرانی نهاده و متروک شده است. در دوران قاجاریه مدرسه ی علیشاه تبدیل به انبار غلات و مخزن مهمات شده است ودر دوران قاجاریه به مدرسه ی علیشاه تبدیل و انبار غلات و مخزن مهمات قشون گردیده و حصاری دور آن کشیده شده است و نام ارگ یافته و بارها هدف گلوله توپ مهاجمان قرار گرفته و آسیب بسیاری به دیواره های آن وارد شده.

در بلوارهای تبریز و انقلاب مشروطیت هم بناهای پیرامون آن مخزن مهمات دولتی بوده و یکی از سنگرهای مسلط بر شهر محسوب می شده که به دست مشروطه خواهان افتاده و سبب تقویت آن گردیده است در حوادث بعد نیز چند بار تبریز گلوله باران شده و عاقبتدر اوایل حکومت رضا شاه پهلوی، صحن آن به صورت گردشگاه عمومی در آمد و نام باغ ملی یافت.

مسجد علیشاه تبریز ( ارگ Tabriz )

امروزه دیوار رفیع آجری نعلی شکل باقیمانده از ارگ محراب مسجد است ارتفاع دیواره های باقیمانده 28 متر و عرض دهنه 30 متر و پهنای دیواره ها 10/5 متر است. طاق رفیع مسجد به گفته ی مورخین اندکی پس از ساخته شدن به دلیل عجله در اتمام کار فرو ریخته است. کف مسجد زمان احداث سه متر پایین تر از کف فعلی بوده است، آثار عمده ی بنا در بخش شمالی به مرور زمان فرو ریخته و بقایای آن در دل خاک مدفون شده است.

این اثر در تاریخ 1310 خورشیدی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

همانگونه که در عکس ها نیز مشخص است مسولین تاکنون به این اثر با ارزش توجه کافی نداشته اند و به محوطه پیرامون آن رسیدگی نشده است. احداث مصلای تبریز در کنار ارگ نمونهبازر عدم توجه به حریم بناهای تاریخی و در نتیجه ی مدیریت و برنامه ریزی نا کار آمد و عدم هماهنگی بین سازمان های مختلف تبریز و گردشگری است.

همچنین پیشنهاد میشه ببینید

معرفی جاذبه های گردشگری تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.