خانه » وکیل در تبریز » قیمت سفته در سال 98 و 97 بانک ملی چقدر می باشد ؟

قیمت سفته در سال 98 و 97 بانک ملی چقدر می باشد ؟

قیمت سفته در سال 98 و 97 بانک ملی چقدر می باشد ؟

قیمت سفته در سال 96 بانک ملی چقدر می باشد ؟

استفاده از سفته زمانی شکل می گیرد که افرادی که فاقد دسته چک هستند برای تضمین لازم است به طرف مقابل سفته ارائه دهند. در ادامه مطلب مختلف تبریز با این مقاله همراه باشید….


قیمت سفته در سال 98 و 97 بانک ملی چقدر می باشد ؟

اشخاصی که دسته چک ندارند با پرداخت مبلغی ناچیز از طریق بانک ها یا دکه های روزنامه فروشی اقدام به خرید سفته می کنند. قیمت سفته تا سال 94 به این صورت محاسبه می شد که به ازای هر یک میلیون تومان باید 3 هزار تومان پرداخت می گردید ( به طور مثال برای یک سفته با مبلغ اسمی 5 میلیون تومان لازم بود که 15 هزار تومان پرداخت گردد ) ولی با مصوبه مجلس در تاریخ 1394/04/31 قرار شد قیمت سفته از سال 95 به بعد به این صورت محاسبه گردد که به ازای هر یک میلیون تومان فقط 500 تومان پرداخت گردد ( یعنی در حال حاضر برای خرید یک سفته با مبلغ اسمی 5 میلیون تومان لازم است 1500 تومان پرداخت گردد) که البته همین امر باعث شد که سفته با مبلغ پایین کمیاب شود و برای بانک ها ، خریداران و فروشندگان به یک چالش تبدیل شود.متصدیان بانکی که وظیفه توزیع و فروش سفته را بر عهده دارند دلیل کمیاب شدن سفته با نرخ پایین را اینگونه توجیه می کنند که چاپ و توزیع سفته از وظایف وزارت دارایی است و این اوراق از ادارات دارایی به بانک ها می رسد و با توجه به اینکه در حال حاضر سفته های قدیمی با نرخ قبل در بعضی از شعب و در بازار وجود دارد می بایستی به فروش رسیده و سپس سفته های جدید با نرخ پایین در دسترس مردم قرار گیرد هرچند که بعضی از شعب بانک ها با مهر کردن سفته های قدیمی آن ها را با نرخ جدید به فروش می رسانند.از طرفی بعضی از کارشناسان بانکی اعتقاد دارند که توزیع کننده اصلی سفته دارایی است و بانک ها تنها عامل فروش سفته هستند و از زمانی که نرخ سفته طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی پائین آمده است اداره دارایی که مسئول چاپ سفته می باشد به دلیل مقرون به صرفه نبودن چاپ سفته ، رغبتی به چاپ سفته های قیمت پایین ندارد و در حال حاضر سفته های با نرخ بالا عمدتا 30 تا 60 میلیونی در دسترس می باشد.

نحوه تعیین قیمت سفته

تعیین قیمت سفته توسط مجلس تصویب می شود . قیمت سفته تا سال 94 به ازای هر یک میلیون تومان سفته ، 3 هزار تومان بوده است ولی با مصوبه مجلس از سال 95 به بعد به ازای هر یک میلیون تومان سفته ، 500 تومان است . با پایین آمدن قیمت سفته ، باعث شد تا چاپ کردن سفته دیگر مقرون به صرفه نباشد . از این رو سفته ها مخصوصا سفته ها با قیمت پایین کمتر از گذشته چاپ می شوند و بیشتر سفته های در دسترس ، معمولا سفته های با نرخ بالا هستند.

سفته یا فته طلب یک سند تجاری است که امروزه مورد استفاده بسیاری از افراد اعم از بازرگانان و غیر بازرگانان قرار می گیرد . بسیاری از ما وقتی برای کار به سازمانی مراجعه می کنیم از ما سفته می خواهند و یا حتی برخی دانشگاه ها نیز به هنگام ثبت نام ، از دانشجویان برای مدت تحصیل سفته دریافت می کنند . سفته سند بسیار مهمی است . افراد باید از قوانین و مقررات حاکم بر این سند تجاری اطلاعات کافی را داشته باشند . این عدم آگاهی ممکن است منجر به ضرر وزیان های مادی باشد . از این رو افراد با نحوه صدور سفته آشنا باشند . علاوه بر این موضوع مهم دیگری که درباره سفته وجود دارد ، قیمت سفته است . از این رو در این مقاله به بررسی نحوه تعیین قیمت سفته و قیمت سفته در سال 97 می پردازیم.

وکیل در تبریز

قيمت سفته سال 98

نرخ فروش(تومان)

مبلغ اسمي سفته (تومان)

500

1 میلیون

750

1.5 میلیون

1000

2 میلیون

1250

2.5 میلیون

2500

5 میلیون

5000

10 میلیون

10000

20 میلیون

25000

50 میلیون

50000

100 میلیون

75000

150 میلیون

منبع: وکیل سلام


همچنین پیشنهاد میشه ببینید و بخوایند بیشتر بدانید

آموزش نحوه صحیح نوشتن و پر کردن سفته برای ضمانت نامه

آموزش روش تحویل سفته به عنوان ضمانت و حسن انجام کار به کارفرما

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.