خانه » دکتر متخصص اعصاب و روان در تبریز » علل اصلی افسردگی و چگونگی بروز آن در مردان و زنان

علل اصلی افسردگی و چگونگی بروز آن در مردان و زنان

علل اصلی افسردگی و چگونگی بروز آن در مردان و زنان

علل اصلی افسردگی و چگونگی بروز آن در مردان و زنان

افسردگی یک احساس است که وقتی اتفاق ناخوشایندی می‌ افتد و ما نمی توانیم با آن مقابله کنیم پیش می‌ آید، اگر چه معمولا افسردگی اثرات جدی ایجاد می‌ کند و اثرش تا مدت طولانی باقی می‌ ماند، اما علت واقعی آن به خوبی مشخص نشده است


علل اصلی افسردگی و چگونگی بروز آن در مردان و زنان

برخی از نظریه‌ هایی وجود دارد که دلایل چندگانه بروز آن را نشان می‌ دهد. عوامل داخلی و خارجی متفاوتی وجود دارد که باعث ایجاد افسردگی می‌ شوند در این بخش دکتر متخصص اعصاب و روان در تبریز از سایت مختلف تبریز همراه باشید…

ژنتیک و افسردگی

نظریه‌هایی وجود دارد که معتقدند عوامل ژنتیکی نیز روی افسردگی تاثیر دارد. با توجه به این نظریه، خانواده و رفتار آنها ممکن است منجر به ایجاد این بیماری در فرد شود. مطالعات و پژوهش‌های متعددی صورت گرفته که نشان می‌دهد اعضای خانواده‌ای که تحت تاثیر این مشکل قرار دارند دارای یک نوع آرایش ژنتیکی خاص هستند که بسیار متفاوت از اعضای خانواده‌ای است که تحت تاثیر آن نیستند.

تغییر در ساختار مغز

تغییر در ساختار مغز یا حتی عملکرد مغز می‌تواند یکی دیگر از دلایل افسردگی باشد. در حالی که شواهد روشنی وجود ندارد که نشان دهد عملکرد مغز و یا ژنتیک تاثیر زیادی روی آن داشته باشد اما محققان زیادی همچنان در حال تحقیق روی این موضوع هستند.

عزت نفس پایین و افسردگی

به نظر می‌رسد که عزت نفس پایین و بدبینی از دیگر عوامل افسردگی باشند. بعضی از ویژگی‌های خلقی در فردی که از عزت نفس پایین رنج می برد مانند احساس بد بینی به خود، بی ارزش نگاشتن خود، تمایل به پایان یافتن زندگی و شاید حتی تلاش برای خودکشی وجود دارد که نشان می‌دهد فرد دچار این مشکل شده است. این افراد جنبه‌های منفی زندگی را مشاهده می کنند و آن‌ها را بزرگتر از واقعیت و حل نشدنی می‌پندارند و همین موضوع باعث می‌شود که آنها به سمت آن سوق پیدا کنند.

استرس

استرس می‌تواند به راحتی فرد را به سمت و سوی افسردگی هدایت کند. فشارهای زیادی که در زندگی ما به وجود می‌آیند و انتظارات بزرگی که بر روی دوش ما قرار دارد، باعث افزایش میزان استرس کمک می‌شود بنابراین با افزایش استرس این مسئله با سرعت بیشتری وارد زندگی ما می‌شود. عزت نفس پایین، بدبینی و استرس به عنوان علل روانشناختی آن در نظر گرفته می‌شوند.

علل اصلی افسردگی و چگونگی بروز آن در مردان و زنان

علل اصلی افسردگی و چگونگی بروز آن در مردان و زنان

تغییرات فیزیکی

ازعلل دیگر افسردگی ممکن است تغییرات فیزیکی که در بدن ما رخ می‌دهد باشد. مسائلی چون بیماری‌های شدید مانند بیماری پارکینسون، حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت می‌تواند این موضوع را به فرد القا کند که دیگر هیچ چیز ارزشمندی برای او وجود ندارد. این حالت عاطفی در بسیاری از موارد باعث می‌شود فرد در مرحله نا امیدی رها شود و با این احساس میزان بهبودی و زمان آن به تعویق بیفتد.

در حالی که کاملا مشخص نیست علت دقیق افسردگی چیست اما محققان بر سر این موضوع توافق دارند که برخی از مسائل فیزیکی، احساسی، و صفات ژنتیکی می‌توانند منجر به افسردگی شوند. علت واقعی هر چه باشد نتیجه نهایی این است که فردی که از افسردگی رنج می‌برد کیفیت زندگی بسیار ضعیفی دارد بنابراین تا زمانی که محققان بتوانند علل واقعی افسردگی را پیدا کنند، آنچه که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که به آن‌ها کمک کنیم تا احساس بهتری نسبت به خود، اطرافیان و زندگیشان داشته باشند.

ورزش روزانه افسردگی را به حاشیه می‌ راند

همه می‌دانیم که برای سلامت نیازمند ورزش هستیم اما چیزی که شاید ندانیم این است که اثرات ورزش به مغز ما نیز می‌رسند. تعدادی از تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش نه تنها می‌تواند افسردگی را درمان کند بلکه حتی قدرت جلوگیری کامل از وقوع آن را هم دارد.

امروزه مردم بیش از هر زمانی داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند. از دهه ۱۹۹۰ تا اواسط دهه اول قرن ۲۱، نرخ استفاده از این داروها تقریبا ۴ برابر شده. متخصصان نظر یکسانی ندارند که آیا این تغییر خوب است (یعنی شاید افسردگی بیماری دیرینه‌ای است که بشر به تازگی آن را تشخیص داده و به درمانش پرداخته) یا یک تغییر بد (یعنی استفاده افراطی از داروها مانع از بررسی و استفاده از سایر روش‌ها شده). به هر حال، داروهای ضدافسردگی همراه با خود هزینه‌ها و عوارض جانبی زیادی می‌آورند و ورزش، چه یک درمان جایگزین باشد چه مکمل، به نسبت ارزان و آسان و بدون عوارض جانبی است.

قدیمی‌ترین تحقیقات درباره اثر ورزش بر افسردگی به ۱۹۸۱ برمی‌گردند. برای نمونه تحقیقی به سال ۱۹۹۹ عملا هیچ تفاوتی بین بیمار تحت درمان با زولوفت و بیمار مشغول به ورزش‌های هوازی نشان نداد. حدود ۶۰-۷۰ درصد از مشارکت‌ورزان در آن تحقیق، بعد از ۴ ماه دیگر به عنوان بیمار افسرده شناخته نمی‌شدند. اما جالب اینکه تحقیق مکمل نشان داد اثر درمان ورزشی ماندگارتر از درمان دارویی است. تحقیقات جدید‌تر نتایج آن تحقیق را تایید می‌کنند. ضمن آنکه همه دانسته‌های دیگر ما اشاره به احتمال بالای وقوع افسردگی در افرادی دارند که فعالیت‌های بدنی‌شان پایین‌تر از دیگران است. به بیان دیگر اگر شما فردی با برنامه ثابت ورزشی باشید، احتمال اینکه دچار افسردگی شوید تقریبا وجود ندارد. علم می‌گوید: ورزش همان‌قدر که برای سلامت جسم شما مهم است برای سلامت روان شما هم مفید است.

مرکز مشاوره در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.