خانه » دکتر متخصص اعصاب و روان در تبریز » شکست عشقی خوردم چه کنم ؟ روش های درمان

شکست عشقی خوردم چه کنم ؟ روش های درمان

شکست عشقی خوردم چه کنم ؟ روش های درمان

شکست عشقی را شاید خیلی ها تجربه کرده باشند، مشکلی که اگر به خوبی درمان نشود مشکلات جبران ناپذیری را به شخص وارد خواهد کرد، اگر خودتان را بشناسید، می توانید از یک شکست عشقی جان سالم به در ببرید. در این بخش  از سایت مختلف تبریز قصد داریم تا اطلاعاتی در مورد شکست عشقی و راه های درمان آن به شما بدهیم، با ما همراه باشید.

شکست عشقی خوردم چه کنم ؟ روش های درمان

چه کسانی بیشتر مستعد شکست عشقی اند ؟

وقتی که آمار ارتباط عاطفی به هر دلیلی بالا رود، معلوم است که آمار شکست عشقی هم بالا می رود، اما این دلیل آماری برای اینکه بگوییم چرا یک نفر شکست عاطفی می خورد، کافی نیست. اگر این گونه بود، همه رابطه ها بی سرانجام می شدند، اما نیستند. چند گروه هستند که بیشتر مستعد شکست عشقی هستند.

شکست عشقی خوردم چه کنم ؟ روش های درمان

  1. افراد وابسته بیشتر شکست عشقی میخورند

وابسته ها یا از ترس ترک شدن وارد رابطه نمی شوند یا اگر شدند، چنان به طرف مقابل میچسبند که نمی گذارند بنده خدا به راحتی نفس بکشد. آنها تمام معنای زندگی شان را به طرف مقابل وابسته می کنند. تفریح و درست خواندن و شغل و مهارت آموزی و همه و همه چیزها باید با حضور طرف مقابل باشد. بالاخره یک روز طرف مقابل از نداشتن فضای شخصی خسته می شود و پیشنهاد می دهد رابطه قطع شود و شکست عشقی رخ میدهد. وابسته ها هم معمولا در کودکی با نیاز به محبت مشکل داشته اند.بی اعتمادها افرادی هستند که بیشتر مستعد شکست عشقی هستند.

  • بی اعتماد ها افرادی هستند که بیشتر مستعد شکست عشقی هستند

بی اعتمادها معمولا وارد رابطه نمی شوند، اما وقتی هم با تردیدهای بسیار وارد رابطه میشدند، آنقدر احساس ناامنی می کنند که می خواهند مرتب طرف مقابل را چک کنند. معمولا این افراد در کودکی به وجود محبت دایمی مطمئن نبودند. آنها یا در خانواده های پرتنشی بزرگ شده اند که مرتب دعوا برقرار بوده یا یکی از والدین به هر دلیلی مثلا اعتیاد رفتار باثباتی نداشته یا خود پدر و مادر الگوی تمام و کمال بی اعتمادی بوده اند. بی اعتمادها هم بالاخره طرف مقابل را به جایی می رسانند که نداشتن رابطه را به همیشه مظنون بودن ترجیح دهند.

با جملات امیدوار کننده تا حدودی میتوان شکست عشقی را فراموش کرد

من خودم را دوست دارم مطمئنا شما خودتان را دوست دارید اما گفتن این جمله و تاکید بر آن از ضروریات است. ما مسئول کارهای خود و به تبع نتایج انتخاباتی که در زندگی می گیریم، هستیم. ما نمی توانیم دیگران را مقصر کارهایی که انجام داده ایم یا حتی از آنها غفلت کرده ایم، بدانیم. اگر خودمان را دوست داشته باشیم، قادر به کنترل احساسات مان نیز خواهیم بود. گذشته ما هر چه بوده، نباید از آن پشیمان باشیم و خودمان را به خاطر آن سرزنش کنیم، گذشته هر چه بوده انتخاب ما بوده و بس.

من از مدل مو های او متنفرم حتما برای شما هم پیش آمده که از یکی از عادات طرف مقابل تان متنفر باشید اما به علت علاقه ای که به او دارید، آن رفتار آزار دهنده را نادیده بگیرید. اما حال زمان آن است که به جای فراموش کردن و نادیده گرفتن، بر آن رفتار تاکید کنید. عشق و علاقه ای که به او داشتید را کنار بگذارید و چشم تان را روی واقعیت باز کنید، حتی اگر چیزی که از آن تنفر داشتید کوچک و ناچیز بود. به عنوان مثال اگر از مدل موهای او خوش تان نمی آمد، مدام این جمله را با خود تکرار کنید که من از مدل موهای او متنفر بودم. این کار به شما یادآوری می کند که طرف مقابل تان آنقدرها هم که شما فکرش را می کردید کامل و بی نقص نبود و همین واقعیت بهبودی شما را تسریع می کند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که به محض جدایی، روی نکات منفی شریک زندگی شان تاکید می کنند، کمتر از دیگران افسرده می شوند.

من بهتر از او پیدا خواهم کرد شاید گفتن این کلمات برایتان سخت باشد، به خصوص اگر اعتقاد داشته باشید که او واقعا منحصر بفرد بود، اما به ما اعتماد کنید زیرا این جمله می تواند باور شما را به مرور زمان تغییر دهد. باور کنید یا نه، در نهایت شما با فرد دیگری آشنا خواهید شد که بهتر از او با شما رفتار خواهد کرد، با شما مهربان تر خواهد بود، به شما عشق بیشتر خواهید ورزید.

سعی نکنید همچنان دوست او باقی بمانید گاهی به این دلیل نمی‌توانید همسر قبلی‌تان را فراموش کنید که او هنوز هم بهترین دوست شماست یا هنوز هم همیشه در فکرش هستید. شما نباید همچنان با او وقت بگذرانید و دوست باشید. مثلا وقتی برنامه‌ی موردعلاقه‌اش در تلویزیون پخش می‌شود، برایش پیامک نفرستید. راحت‌ترین و سالم‌ترین راه برای فراموش کردن یک فرد این است که مرزهای مشخصی را با او ایجاد کنید. گرچه درست است “هر که از دیده برود لزوما از دل نمی‌رود”، ایجاد فاصله‌ای آگاهانه و تعمدی میان شما، بدون شک فرایند کنار آمدن با شکست عشقی و فراموش کردن طرف مقابل را ساده‌تر می‌ کند.

به سفر بروید آمیکا گربر ، متخصص روابط بلندمدت، وقتی با جدایی سختی روبه‌رو هستید، حس می‌کنید جایی که در آن زندگی می‌کنید، یادآوری همیشگی و ثابتی از رابطه‌ای است که ازدست‌داده‌اید. «گاهی بهترین راه برای رهایی از عادتی آزاردهنده (ترک عادت بد) این است که چیزی به‌شدت متفاوت را امتحان کنید. به سفری که همیشه آرزویش را داشته‌اید بروید. برای همراهی با خود بهترین دوستان‌تان را دعوت کنید یا بهتر از آن، به‌ تنهایی سفر کنید و موقع سفر نیز آهنگ شکست عشقی در ماشین خود گوش کنید. هیچ چیزی آزادتر و رهاتر از سفر کردن به‌تنهایی نیست و باعث می‌شود به‌یاد بیاورید که مجرد بودن چه حس خوبی دارد.

شکست عشقی خوردم چه کنم ؟ روش های درمان

از فرصت تازه‌ تان بهره ببرید حالا که مجرد هستید، از زمان و آزادی بیشتری که این موقعیت برای‌تان ایجاد کرده، استفاده کنید. از زمانی که با نامزدتان بوده‌اید، چه چیزهایی را ازدست داده‌اید؟ با دوستان‌تان بیرون بروید، در کلاسی شرکت کنید، وقت بیشتری را با خانواده‌تان بگذرانید و از انجام کارهایی که قبلا نمی‌توانستید انجام بدهید، لذت ببرید. یکی از راه‌حل‌های تأثیرگذار فراموش کردن شکست عشقی این است که شادی و خوشبختی را در حوزه‌های دیگری جست‌وجو کنید. به فصل جدید زندگی‌تان به چشم شروع تازه‌ای نگاه کنید. نظم و ترتیبی به زندگی‌تان بدهید. خودتان را رها کنید. به رؤیاها، اولویت‌ها و مواردی که همیشه آرزوی انجام‌شان را داشته‌اید فکر کنید و آنها را دنبال کنید.

دکتر روزدار با بیان اینکه افراد با اطلاع از واقعی نبودن احساس عشق می‌توانند شکستهای عشقی خود را سریعتر ترمیم کنند، می افزاید: افراد پس از اینکه جذب فرد مقابل شده و به مرور زمان با تمرکز و فکر مداوم به او احساس عشق دارند و پس از اینکه بر خلاف خواسته خود از فرد مورد علاقه جدا می‌شوند، احساس شکست عشقی می‌کنند و این در حالی است که اگر مرحله تمرکز و فکر مداوم به فرد مورد توجه نبود، احساس عشق و شکست عشقی هم به وجود نمی‌آمد. وی در بیان راهکارهایی که روند خلاصی از احساس شکست عشقی را می‌تواند، سریعتر و آسانتر کند، می گوید: افراد در چنین مواقعی علاوه بر توجه به نکات ذکر شده، باید فکر کنند که چه عاملی باعث از دست دادن معشوق شده، اینکه او احساس عشق را درک نکرده که در این صورت آیا زندگی با فردی که به مفهوم عشق به وجود آمده بی توجه است، عاقلانه و صحیح است یا نه و دوم اینکه اگر مشکل از سمت خود فرد بوده، باید به جای غم شکست عشقی به فکر رفع معایب خود باشد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.