خانه » دکتر متخصص گوش حلق و بینی در تبریز » روش های ساده برای درمان گرفتگی گوش در خانه

روش های ساده برای درمان گرفتگی گوش در خانه

روش های ساده برای درمان گرفتگی گوش در خانه

روش های ساده برای درمان گرفتگی گوش در خانه

نشانه هایی همچون صدای باد شدید و احساس انفجار در گوش باید شما را به فکر راهی اصولی و بی خطر و البته فوری برای درمان گرفتگی گوش بیاندازد.


روش های ساده برای درمان گرفتگی گوش در خانه

از نشانه تا راه درمان گرفتگی گوش در کودکان و بزرگسالان

درمان گرفتگی گوش شرایط درد ناکی است و روی انسانها با هرسنی تاثیر می گذارد اما بیشتر درمیان کودکان بخصوص هنگام سرماخوردگی رایج است که باعث درد شده و روی شنوایی تاثیر می گذارد ؛ این حالت زمانی رخ می دهد که فشار درلوله شیپوری نامتعادل می شود و کانال گوش مسدود میگردد.

نشانه های انسداد گوش را قبل از درمان گرفتگی گوش بشناسید

کاهش شنوایی

احساس انفجار در گوش

صدای باد داخل گوش

مخاط و مایعاتی درگوش

علل اصلی انسداد گوش

وجود آب در گوش

سرماخوردگی یا عفونت سینوسی

آلرژی

تغییرات فشارهوا

تجمع الودگی و موم

انسداد لوله شیپوری داخل گوش

راه های درمان گرفتگی گوش

خوشبختانه راه های طبیعی برای با زکردن گوش وجود دارد هر روش برای علل مختلف انسداد است بنابراین راه حل هایی که پیشنهاد می کنید برای علل خاصی کاربرد دارد برای همین فهم ریشه بیماری دردرمان آن بسیارمهم است .

روش های ساده برای درمان گرفتگی گوش در خانه

نسخه های ساده برای درمان گرفتگی گوش

دکتر متخصص گوش حلق و بینی در تبریز

مانور والسالوا برای درمان گرفتگی گوش

والسالوا مانور به درمان گرفتگی و درد کمک میکند، دستورالعمل این روش به این طریق است : دهان راببندید و سوراخ بینی رابا انگشت فشار دهید و نفس عمیقی بکشید هوارا ازدماغ بیرون دهید تافشار هوا تنظیم شود اگر بدرستی انجام دهید صدای انفجار آرامی را می شنوید که نشان دهنده بازشدن گوش است . توجه خیلی سخت و با فشار از بینی هوا خارج نکنید چون ممکن است پرده گوش آسیب ببیند.

درمان گرفتگی گوش با روغن زیتون

اگر از تجمع موم داخل گوش رنج میبرید روغن زیتون به شما کمک می کند موم گوش را نرم و براحتی خارج کنید، دستورالعمل: مقداری روغن زیتون راگرم کرده و از آن داخل گوش بریزید بعد از10 دقیقه موم نرم می شود .سررا خم کنید تابه آرامی روغن ها خارج شود .

درمان گرفتگی گوش با الکل و سرکه سیب

ترکیب این دو باهم باکتری های عفونی که باعث انسداد شده را از بین میبرد. دستور العمل به مقدار برابر این دو را ترکیب کنید و به پهلو بخوابید و مقداری ازاین قطرات را داخل گوش بریزید و پنبه روی آن بگذارید با این روش بعد از 5 تا 10 دقیقه موم ها خارج میشود.

درمان گرفتگی گوش با کمپرس آب گرم

کمپرس آب گرم از درمان های عالی و طبیعی است که دردرمان گرفتگی ناشی از اخلاط سینوسی و سرماخوردگی موثر است ، گرمای ناشی ازکمپرس خلطها را پاک می کند. دستورالعمل دستمالی را با آب گرم خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید و 5 تا10دقیقه روی موضع بگذارید درد را کاهش میدهد. همچنین می توانید شیشه ای پر از آب گرم را بادستمال نازکی ببندید و 5 تا 10 دقیقه روی گوش بگذارید.


بیشتر بخوانید: فواید گیاه در خانه


درمان گرفتگی گوش با تنفس بخار

تنفس بخار یک روش ساده و موثر برای رفع انسداد ناشی از سرماخوردگی است. دستورالعل آب داغی را داخل کاسه ی بزرگی بریزید و مقداری روغن درخت چای یا اسطوخودوس داخلش بریزید. بطرف کاسه خم شوید و سررا با پارچه ای بپوشانید به آرامی نفس بکشید تا گوش باز شود .

درمان گرفتگی گوش با هیدروژن پراکسید

با اجازه پزشک ازهیدروژن پراکسید برای رفع انسداد ناشی ازموم استفاده می شود. دستور العمل 2 یا 3 قطره از هیدروژن پراکسید را داخل گوش بریزید چند دقیقه ای صدای وز وزی راخواهید شنید. 10دقیقه بعدصدا متوقف میشود سپس سر را خم کنید اجازه دهید موم خشک شود . توجه خیلی هیدروژن پراکسید استفاده نکننید چون ممکن است به پرده گوش اسیب بزند

درمان گرفتگی گوش باقرقره کردن آب و نمک گرم

این روش در درمان گرفتگی ناشی ازعفونت موثر است دستورالعمل اق چ نمک را داخل ابگرم ترکیب و15 تا2 0ثانیه قرقره کنید و بعد بیرون بریزید.

درمان گرفتگی گوش با روغن سیر

روغن سیریکی دیگراز درمان های طبیعی است روغن سیرگرم عفونت ها را از بین میبرد. دستورالعمل 2بوته سیر را له کنید و داخل تابه با 5 ق روغن بریزید. 10 تا 15 دقیقه باحرارت کم گرم کنید تا خواص سیر وارد روغن شود. وقتی خنک شد 1 دقیقه قطره را داخل گوش بریزید تاگوش باز شود.

توصیه هایی برای درمان گرفتگی گوش بدون دارو

از دستگاه بخار دراتاق خواب استفاده کنید تا عفونت سینوس ها درمان شود.

داخل حمام اب گرم را باز کنید تا فضا از بخار پرشود این رطوبت کانال گوش را پاک و ازخشکی جلوگیری می کند.

هرچه خشکی گوش بیشتر باشد موم بیشتر تولید میشود اگرفکر می کنید بینی و گوش درهوای خشک بدتر میشود رطوبت هوای محیط خود را بیشتر کنید.

از دویدن های صبحگاهی درهوای سرد خودداری کنید.

از تغییرات ناگهانی موضع که باعث گیجی می شود خودداری کنید به عنوان مثال سر را یکباره تکان ندهید یا سریع نایستید.

به مقدار کافی آب بنوشید و ازخوردن قهوه و چای ، الکل و غذاهای شور خودداری کنید .

منبع: namnak.com

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.