خانه » تعمیر یخچال در تبریز » روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

یخچال فریز ها به سرویس و نگهداری نیاز دارند و هر چند یک بار طبق یک برنامه منظم باید آن ها را تمیز کرد. قفسه‌ های داخل یخچال را باید شست و مواد غذایی تاریخ گذشته را دور ریخت. هر چند این کار شاید چندان خوشایند نباشد، اما دانستن روش درست، کارامد و موثر تمیز کردن یخچال فریزر می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شود.

تعمیر یخچال در تبریز


روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

ابتدا داخل یخچال را تمیز کنید

1. تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید. وسایل داخل یخچال را به صورت کامل تخلیه کنید. برای تمیز کردن یخچال فریزر نیاز به فضای خالی دارید تا وضعیت را به صورت کامل بررسی کنید.

2. مواد غذایی تاریخ گذشته، کپک زده و غیر قابل خوردن را، برای جلوگیری از پخش کپک، در یک کیسه پلاستیک گذاشته و دور بریزید. تمیز کردن یخچال به صورت سالانه یا هر سه ماه یکبار شما را با مواردی روبه‌ رو می‌ کند که به طور کامل آن‌ ها را فراموش کرده‌ اید و متاسفانه بر اثر گذشت زمان از دست رفته‌ اند.

3. قفسه، کشو و هر قسمت جداشدنی دیگر یخچال را بیرون بیاورید. بهتر است برای تمیز کردن جاهای مختلف یخچال، نظیر قفسه و کشو که نیاز به زحمت بیشتری هم دارد، آن‌ها را از یخچال جدا کرده و بیرون آورده و به صورت کامل با آب و مایع ظرفشویی شستشو دهید.

4. قفسه، کشو و دیگر سطوح را با دست بشویید. بیشتر چیزهایی که از یخچال جدا شده، در ماشین ظرفشویی جا نمی‌شود. در عوض، می‌ توان آن‌ ها را با مقداری کف صابون و یک اسفنج یا برش شستشو داد. این کار را برای تمام قطعاتی که می‌ توان از یخچال فریزر جدا کرد انجام دهید. روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

هرگز قفسه شیشه‌ ای سرد یخچال را با آب گرم نشویید. تغییر دمای ناگهانی می‌ تواند موجب خرد شدن شیشه شود. در عوض، از آب سرد استفاده کنید یا بعد از جدا کردن قفسه‌ ی شیشه‌ای مدتی اجازه دهید تا دمای آن به دمای اتاق برسد و سپس اقدام به شستشوی آن کنید. برای تمیز کردن لکه‌ های سنگین که به سختی پاک می‌ شوند می‌ توانید از آب داغ و آمونیاک استفاده کنید. مقدار کمی آمونیاک را در آب داغ حل کرده تا رقیق شود (با نسبت ۱:۵) و قبل از شستشوی وسیله مورد نظر، آن را خیس کنید و سپس با محلول شستشو دهید. مطمئن شوید که قفسه، توری و غیره، قبل از گذاشتن در یخچال فریزر کامل خشک شده باشند.

5. پاک کردن داخل یخچال فریزر با محلول پاک کننده. برای تمیز کردن لکه‌های بزرگ و مقاوم دست به کار شده و سطوح باقیمانده را با یک دستمال یا اسفنج، تمیز کنید. احتمالا شما نمی‌خواهید، به خاطر وجود مواد غذایی و جذب بو توسط آن‌ها، از صابون یا پاک کننده‌ های شیمیایی در داخل یخچال استفاده کنید. در عوض، می‌توانید یکی از محلول‌ های تمیز کننده طبیعی زیر را انتخاب کنید:

دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و حدود بک لیتر آب داغ

یک چهارم لیوان سرکه سیب با سه چهرم لیوان قسمت آب داغ

6. تمیز کردن داخل درهای یخچال فریزر. اگر یخچال شما دارای قفسه بندی داخل درب می‌باشد و مرتبا از آن استفاده می‌شود، مطمئن شوید که کامل آن را تمیز کرده‌اید. برای تمیز کردن این ناحیه نیز می‌توانید از یک تمیز کننده شیمیایی یا چیزی ملایم‌تر (مانند محلول ذکر شده در بالا) استفاده کنید. روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

7. خشک کردن قفسه‌ ها قبل از گذاشتن داخل یخچال. با یک دستمال تمیز، هر قطره آب باقیمانده روی قفسه را کامل تمیز کرده و سپس آن را داخل یخچال فریزر در جای خود قرار دهید.

8. تمیز کردن واشر یخچال با محلول نصف لیوان آب و نصف سرکه یا سفید کننده. واشر لای درب یخچال را به سفید کننده رقیق نشده آغشته نکنید، چون ممکن است باعث خرابی واشر و استحکام آن شود. به آهستگی واشر را خشک کرده و برای حفظ انعطاف پذیری لاستیک کمی روغن لیمو، روغن معدنی یا لوسیون بدن روی آن بمالید.

9. برگرداندن مواد غذایی به داخل یخچال. ظرف‌ها، شیشه‌ها و قوطی‌ ها را تمیز کرده و به جای خود در یخچال برگردانید. دوباره تاریخ انقضا مواد فاسد شدنی را قبل از گذاشتن در یخچال بررسی کنید.

حالا نوبت تمیز کردن بیرون یخچال است

یخچال را کمی به جلو بکشید تا به کناره‌ ها دسترسی داشته باشید. برای جلوگیری از خش افتادن کف چوبی یا پاره شدن سطح از ریل چرخ‌ دار یا یک زیرانداز نرم استفاده کنید. تمام سطوح خارجی یخچال را با یک دستمال و پاک کننده‌های چندمنظوره پاک کنید. (از مقداری کف مایع ظرفشویی هم می‌ توان استفاده کرد) اگر سیم پیچ یخچال شما در پشت آن نصب شده است، در تمیز کردن دقت کنید که در قسمت بعدی به آن خواهیم پرداخت. روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

تمیز کردن کویل کندانسور موتور یخچال و پروانه فن

کویل کندانسور (سیم پیچ‌ های موتور) و فن یخچال فریزر شما مسئولیت پخش گرما به هوای محیط را دارد. اگر سیم پیچ‌ های موتور با گرد و غبار، مو و آشغال خرده ریز پوشیده باشد، گرما به صورت درست نمی‌ تواند آزاد شود و همین امر منجر به کار بیشتر کمپرسور برای خنک کردن یخچال می‌ شود. سیم پیچ‌ های پشت یخچال (لوله‌ها) را، برای حفظ شرایط بهینه یخچال، هر شش ماه یکبار تمیز کنید.

1. پیدا کردن کندانسور . بسته به مدل یخچال فریزر شما، کویل کندانسور می‌تواند در مکان‌های مختلفی قرار داشته باشد: 1) در پشت یخچال. 2) وصل شده زیر یخچال، قابل دسترسی از پنل پشتی. 3) در جلوی دستگاه و قابل دسترسی از قسمت پاخور یخچال. برای اطلاعات بیشتر از مکان دقیق سیم پیچ کندانسور یخچال به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

2. جدا کردن یخچال فریزر از پریز برق. حتما برای جلوگیری از برق گرفتگی یخچال را از برق بکشید. اگر پریز برق در پشت یخچال قرار دارد و جلو کشیدن آن سخت است، برق را از جعبه فیوز خانه قطع کنید.

3. پاک کردن گرد و غبار از کندانسور. به وسیله یک برس، به آرامی گرد و غبار و آشغال‌ های چسبیده به کویل یخچال را پاک کنید. بسیار مراقب باشید که به کویل آسیب نرسد یا احیانا سوراخ نشود.

4. پاک کردن پروانه فن کندانسور. با یک برس و کهنه خیس گرد و غبار و خاک را از روی پره فن پاک کنید. گردش فن به آزاد سازی گرمای اضافی کویل کمک می‌ کند. اگر پره‌ های فن مسدود و کثیف باشد، کویل به سختی گرمای خود را آزاد خواهد کرد.

5. کف و محیط اطراف را با استفاده از جارو برقی و پارچه کهنه تمیز کنید

6. یخچال را به پریز برق وصل کنید و به جای خود برگردانید روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

تعویض فیلتر آب سامسونگ – ال جی – دوو – اسنوا

توجه داشته باشید که فیلتر آب یخچال را هر ۶ ماه یکبار تعویض کنید. خراب شدن فیلتر می‌ تواند موجب مسدودی در سیستم یخ ساز یخچال و ایجاد بو و آلایندگی در آب آن شود. بهتر است برای تعویض فیلتر آب یخچال از دفترچه راهنمای آن کمک بگیرید.

پاکیزه و تمیز نگه داشتن یخچال

1. به صورت فصلی (سه ماهه) یخچال فریزر را تمیز کنید تا بوی تازگی و ظاهر خوب آن حفظ شود. هر سه ماه، اکثر یا تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کرده و تمام سطوح آن را با محلول جوش شیرین یا سرکه پاک کنید. نگهداری منظم، موجب صرفه جویی زمان و انرژی شما در آینده می‌ شود.

2. استفاده از خوشبو کننده هوا خانگی برای جذب بوهای بد. قبل از خراب شدن مواد غذایی و شروع پخش بو در سراسر یخچال، وارد عمل شوید. در اینجا کارهایی که می‌توان برای مبارزه با بوی بد یخچال انجام داد را عنوان می‌کنیم: جوراب ساق کوتاه پرشده با زغال، البته زغالی که فروشگاه آکواریم ارائه می‌دهد، نه زغال قالبی باربیکیو. زغال بوهای بد را تا سه ماه جذب می‌کند. از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین یکی از متخصصین جذب بو است. قهوه تازه آسیاب شده؛ مقداری از آن را در یک ظرف کوچک ریخته و عقب یخچال قرار دهید. به خوبی در جذب بو عمل می‌کند.

3. عطر بخشی ملایم به یخچال. شاید برای همه مناسب نباشد، اما برخی افراد ممکن است، هنگام باز کردن درب یخچال، از عطر ملایم و کم وانیل لذت ببرند. در اینجا به میزان بسیار کم و ظریفی از بو و عطر خوش نیاز داریم و آن هم عطر مواد غذایی نه مواد شیمیایی مقدار کمی عصاره وانیل، روغن درخت چای، یا اسانس اسطو خودوس، لیمو یا حتی برگاموت را روی مقداری گلوله پنبه بپاشید و در ظرفی در عقب یخچال قرار دهید. هر چند هفته یکبار نیز آن را عوض کنید. روش های تمیز کردن و رفع بوی بد از یخچال فریزر

4. یک کیسه کاغذی قهوه‌ای را مچاله کرده و کنار میوه‌ها و سبزیجات قرار دهید. در قسمتی که میوه‌ها و سبزیجات تازه را نگهداری می‌ کنید، یک کیسه کاغذی قهوه‌ای را مچاله کرده و کنار میوه و سبزی تازه بگذارید، با این کار تا میزان زیادی از بوی ایجاد شده در آن مکان از بین خواهد رفت.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.