خانه » قالیشویی در تبریز » رایانه در خدمت قالی ایرانی

رایانه در خدمت قالی ایرانی

رایانه در خدمت قالی ایرانی

رایانه در خدمت قالی ایرانی

نقوش قالی دست باف ایران یکی از بارزترین میرات های فرهنگی است که از دیرباز به عنوان یک هنر اصیل ایران سرزمین پهنه گیتی از نام و اهمیت شناخته شده ای برخوردار بوده است….


رایانه در خدمت قالی ایرانی

پژوهندگان و محققان هنر ایران شناسان در سراسر جهان، بدون استثنا در همه جا تحسین و شگفتی خود را در مورد طرح های قالی ایران و نقوش و رنگ قالی ایران ابراز کرده اندو

جای تعجب است که نه تنها درباره هنر و فرهنگ این نقوش تاکنون تحقیق گران قدری انجام نشده است بلکه ربایندگان و اقتباس کنندگان آن هر روز رو به افزون است، به طوری که افزایش لطمات آن به صنایعی که این نقوش روی آن طراحی شده، در بازارهای جهان به خوبی مشهود است.

در نگاهی گذرا و شتایگر، علت و انگیزه اقتباس از نقوش قالی ایران را به وسیله کشورهای تولید کننده قالی دست باف می توان به عوامل زیر دانست:

  • فقدان طرح های اصیل متناسب در اندازه های مختلف در کشورهای رقیب.
  • زیبایی و اشتهار نقوش قالی ایرانی در جهان که به صورت افسانه در آمده است.
  • عدم جلوگیری ا اقتباس نقوش قالی ایران و سهولت کار و در دسترس بودن این نقوش برای بافندگان کلیه کشورها.
  • تاسف بارتر اینکه در این بازار آشفته عده زیادی از بازرگانان ایرانی در خارج از کشور، به قصد سودجویی، نه تنها تعداد کثیری از طرح ها و نقشه های قالی ایران را به خارج انتقال داده اند بلکه با سرمایه گذرای مستقیم در تولید قالی و اجیر کردن استادکاران ماهر ایرانی، در کشورهایی نظیر هند و پاکستان با استفاده از دستمزد کم کارگران هندی و پاکستانی به تولید قالی پرداخته اند.

نتیجه استفاده کردن کامپیتور در صنعت قالی بافی

استفاده از کامپیوتر در صنعت قالی برای موسساتی که به کار تولید و بازرگانی قالی می پردازند دارای مزایای عمده زیر است

  • هزینه های طراحی قالی تقبل می یابد. وقتی طراح قالی با استفاده از سیستم دستی به طراحی می پردازد زمان بیشتر صرف طراحی می کند، اگر اشتباهی در طراحی نقوش مرتکب شود ناچار است کار را دوباره انجام دهد، احیانا اگر رنگی که برای نقوش متنوع به کار برده است مورد دلخواه نباشد امکان تعویض رنگ برای او مهیا نیست و مجبور است کار را از ابتدا شروع کند. در حالی که در روش مکانیزه با استفاده از کامپیوتر ، زمان تلف شده وجود ندارد و یا حداقل در حد کمتری است.
  • برنامه ریزی و کنترل پروهژه های قالی بافی به طور دقیق انجام می گیرد. با برقراری سیستم اطلاعات جامع MIS در مورد قالی دست باف امکان دسترسی به اطلاعات صحیح و روز آمد در مورد کلیه عوامل تولید و بازرگانی فرش از مرحله پشم چینی تا رنگرزی، طراحی، نقاشی به سهولت امکان پذیر است.
  • امکان تولید انبوه قالی در کارگاه های متمرکز قالی بافی مهیا می شود.
  • امکان نگاره ها و نقوش در حافظه کامپیوتر و امکان کد گذاری و استقرار بانک نقشه قالی برای هر نوع استفاده لازم.
  • بالاخره کاهش هزینه های فرش و کاهش زمان گردش سرمایه و بازاریابی سریع تر و بهتر در پروژهای قالی بافی را کامپیوتر به ارمغان می آورد.

قالیشویی در تبریز

برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی دانشکده هنر دانشگاه الزهرا خانم رعنا سالکی

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.