خانه » تدریس خصوصی در تبریز » ده مهارت آموزشی تدریس معلمان و استادان

ده مهارت آموزشی تدریس معلمان و استادان

ده مهارت آموزشی تدریس معلمان و استادان

ده مهارت آموزشی تدریس معلمان و استادان

آیا شما دارای مهارت های آموزشی مدرن هستید؟ همانند اکثر حرفه های امروز، پیشرفت های سریعی در تدریس وجود دارد که از طریق تغییرات اجتماعی و تکنولوژیکی هدایت می شوند. با توجه به این پیشرفت های درون آموزش، مهارت های لازم برای تبدیل شدن به یک معلم بزرگ اکنون تغییر کرده است؛ مدرسان مدرن باید در بسیاری از مجموعه مهارت های جدید که برای معلمان گذشته ناشناخته بودند، صلاحیت داشته باشند. بنابراین، همراه ما باشید تا 10 مهارت مدرن آموزشی را برای شما بیان کنیم.مدرس عزیز در ابتدا 6 مهارت را در طبقه ی مهارت های سنتی تدریس بیان بیان می کنیم، اهمیت این مهارت ها برای بدست آوردن مهارت های مدرن بعدی بسیار افزایش یافته است. منظور از سنتی همیشگی و مداوم بودن آن مهارت است. با این مقاله در ادامه مطلب همراه با مختلف تبریز باشید…


ده مهارت آموزشی تدریس معلمان و استادان

مهارت های آموزش سنتی

1- تعهد: ضروری است که معلمان به کار خود و آموزش جوانان متعهد باشند. مسئولیتی که در دست یک معلم قرار دارد عالی است، بنابراین یک معلم مدرن همیشه باید از این موضوع آگاهی داشته باشد و واقعا در حرفه خود مشغول باشد.

2- آمادگی: زمانی برای تبدیل شدن شما به یک معلم لازم است، امروزه آموزش معلمان بسیار مهم است، زیرا با افزایش سطح نیاز جامعه به آموزش کار معلم هم سخت تر است البته در جهت آمادگی علمی در موضوعات مختلف، به فکر آموزش خود باشید؛ و با تفکر این که خودتان یاد می گیرید تا آمادگی داشته باشید به عنوان معلم درست تربیت کنید بسیار موثر خواهد بود، پس معلم مدرن این اخلاق ویژه را همراه خود دارد.

3- سازماندهی: سازماندهی خوب و برنامه ریزی یک دوره، عوامل کلیدی موفقیت است. بسیار مهم است که معلم به درستی درس را سازماندهی کند و زمان را برای پوشش آن به طور کامل اختصاص دهد. بهتر است طرح درس داشته باشیم؛ تجربه بسیار کارآمد است و می تواند کمک کننده باشد. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی کلی از طرح درس مقاله فهم ارزشیابی در دوره ی ابتدایی نیز مطالعه کنید.

تدریس خصوصی در تبریز

4- تفکر واگرا: معلم نباید تفکرات محدودی داشته باشد در جامعه ای که دارای فرهنگ های متفاوت است باید انتظار رفتارهای مختلفی داشته باشید و صرفا با نگاه محدود به تفاوت های فرهنگی دانش آموزان توجه نکنید و عدالت کامل را در یادگیری بکار بگیرید،البته شاید به نظر شما تفکر واگرا ربطی به این موضوعات نداشته باشد اما باید تفکر واگرا داشته باشید تا ربطش را پیدا کنید، این عدالت می تواند نوعی برقراری ارتباط درست با محیط باشد. داشتن تفکر واگرا می تواند شامل موارد بسیاری باشد و از ارزش بالایی در کلاس برخودار است.

5- گفتن داستان: یکی از بهترین روش های آموزش و انتقال ایده ها از طریق داستان است. بهترین آموزگاران از این روش در کلاس های خود برای قرن ها استفاده کرده اند. تدریس درس با ترکیب تکنیک های داستان دادن، مهارت آموزشی عالی و فوق العاده است برای توسعه یادگیری در هر زمان است. این مهارت بهترین شیوه برای مشارکت دانش آموزان و درگیر کردن آنها و ترک کردن کلاس درس و فرای آن است.

6- سوال کردن مشکلی ندارد(سوال باز است): بحث و همکاری در کلاس برای تشویق فراگیران و اجرای تکنیک های تدریس جدید ضروری است. معلمان باید برای پاسخ دادن به سوالات فراگیرانشان همیشه آماده(شنونده) باشند. معلمان مدرن واقعا به سوالات دانش آموزان گوش می دهند و ممکن است نخواهند پاسخ را کامل بدهن تا درباره ی آن هم دانش آموز و هم معلم بهتر فکر کنند؛ نه فقط با پاسخ سریع و کوتاه و با کمک کتاب های درسی و محدود پاسخ دهند. پس یادتان باشد ممکن است گاهی اوقات اتفاق بیفتد که شما پاسخ به یک سوال را نمی دانید و یا شما زمان را ندارید! اگر چنین اتفاقی بیفتد، این سوال را باطل نکنید و یا سکوت نکنید، فقط توضیح دهید که به آن فکر می کنید و بعدا پاسخ مناسب به فراگیران می دهید.

مهارت های آموزشی جدید

این مهارت های تدریس جدید مکمل مهارت های قبلی ذکر شده است؛ این مهارت ها با فن آوری های جدید همراه است. با این موارد که می گوییم قطعا شما مهارت های مدرن را بدست می آورید.

7- نوآورانه: معلم مدرن باید تمایل به نوآوری و نوشتن چیزهای جدید، در مهارت آموزشی و برنامه های آموزشی در ابزارهای ICT و دستگاه های الکترونیکی را داشته باشد. معلم مدرن باید یک «پیشگام اولیه» باشد. و سپس از فراگیرانش انتظار داشته باشد.

8- علاقه مند به فناوری: معلم مدرن نه تنها باید نوآورانه باشد، بلکه باید مایل به کشف فناوری های جدید باشد. مثلا: این که آیا iPads ها، برنامه ها یا محیط های یادگیری شخصی را می توان توسعه داد وگروهی استفاده کرد؟ معلمان مدرن باید در جستجوی مداوم راه حل های جدید ICT برای پیاده سازی در کلاس های خود باشند.

9 -اجتماعی: یکی از مهارت آموزشی سنتی سوال باز یا گوش دادن به سوالات فراگیران بود معلم مدرن باید مکالمه را به شبکه های اجتماعی هدایت کند تا امکانات بیرون از کلاس خود را بیابند. یادگیری در همه جا و بدون محدودیت.

10- کامپیوتر: اینترنت بزرگترین منبع دانشی است که بشریت تا به حال شناخته شده است؛ بنابراین برای اینکه یک معلم مدرن باشید، شما باید یک فرد کنجکاو باشید و باید اینترنت را در تمام گزینه های موجود قرار دهید، اگر شما این کار را انجام نمی دهید! خوب بدانید تمام دانش آموزان شما از اینترنت استفاده می کنند؛ شما باید فردی کنجکاو باشید که همیشه در جستجوی اطلاعات جدید است؛ تا دانش آموزان را به چالش بکشد و آنها را در یک گفتوگو در کلاس و بصورت آنلاین درگیر کند.


مرکز مشاوره در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.