خانه » دکتر متخصص قلب در تبریز » دلیل کمبود و کاهش پلاکت خون در کودکان چیست

دلیل کمبود و کاهش پلاکت خون در کودکان چیست

دلیل کمبود و کاهش پلاکت خون در کودکان چیست

دلیل کمبود و کاهش پلاکت خون در کودکان چیست

کمبود پلاکت خون یا یک اختلال خونی است که در آن تعداد پلاکت های خون به صورت غیرعادی کاهش می یابد. پلاکت ها سلول های خونی هستند که به انعقاد خون کمک می کنند. کاهش تعداد این سلول ها باعث کبودی، خونریزی لثه و خونریزی های داخلی می شود. در ادامه مطلب با مختلف تبریز همراه باشید و بخوانید….


دلیل کمبود و کاهش پلاکت خون در کودکان چیست

 • آیدیوپاتیک به این معنی است که دلیل این اختلال هنوز ناشناخته است.
 • ترومبوسیتوپنی به معنی کاهش تعداد پلاکت ها در خون است.
 • پورپورا به معنی تغییر رنگ صورتی پوست در هنگام کبودی است.

دلایل کمبود پلاکت خون

در بیشتر موارد علت کمبود پلاکت خون نامشخص است. این بیماری مسری نیست به این معنی کودکان در هنگام بازی از هم واگیر نمی گیرند. لازم است بدانید که نه والدین و نه کودکان دلیل ابتلا به این اختلال نیستد. غالباً کودکان حدود سه هفته قبل از ابتلا به کمبود پلاکت خون به عفونت های ویروسی مبتلا بوده اند. تصور بر این است که بدن زمانی که آنتی بادی علیه ویروس تولید می کند “به صورت تصادفی” آنتی بادی هایی تولید می کند که به پلاکت ها هم می چسبند. بدن هر سلول همراه با آنتی بادی ها را سلول خارجی تشخیص داده و آنها را از بین می برد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف برخی داروها نیز باعث ابتلا به کمبود پلاکت خون می شود. برخی داروها نیز عملکرد پلاکت ها را دچار تغییر می کنند.

دکتر متخصص قلب در تبریز

علائم کمبود پلاکت خون

تعداد عادی پلاکت ها در حدود 150000 تا 450000 عدد است. در کودکان مبتلا به کمبود پلاکت خون این تعداد به کمتر از 100000 عدد می رسد. به مرور زمان خونریزی ها تشدید شده و پلاکت خون کودک به زیر 10000 عدد می رسد. هر چه تعداد پلاکت های خون کمتر شود احتمال خونریزی افزایش می یابد. از آنجا که پلاکت ها به انعقاد خون کمک می کنند علامت ابتلا به کمبود پلاکت خون می تواند افزایش خونریزی باشد. به هر حال، علائم ممکن است در هر کودکی متفاوت باشد.

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پورپورا:رنگ بنفش پوست پس از نشت خون در زیر پوست ایجاد می شود. کبودی همان خون زیر پوست است. کودکان مبتلا به کمبود پلاکت خون بدون ضربه خوردن روی پوست دچار کبودی می شوند. کبودی ممکن است در مفاصل آرنج ها و زانوها فقط به دلیل حرکت آنها ایجاد شود.
 • لکه های ناشی از خون مردگی:لکه های کوچک قرمز رنگ به دلیل خونریزی های بسیار جزئی روی پوست ایجاد می شود.
 • خون دماغ شدن
 • خونریزی در دهان و در اطراف لثه
 • استفراغ، ادرار یا مدفوع خونی
 • خونریزی در سر:این خطرناک ترین علامت کمبود پلاکت خون است. در صورت وارد آمدن ضربه به سر و به دلیل کمبود پلاکت در خون خونریزی متوقف نشده و ممکن است باعث مرگ بیمار شود.

انواع کمبود پلاکت خون

دو نوع کمبود پلاکت خون وجود دارد که عبارتند از:

کمبود پلاکت خون حاد

این نوع کمبود پلاکت خون بیشتر در کودکان 2 تا 6 ساله دیده می شود. علائم این نوع از بیماری ممکن است پس از ابتلا به بیماری های ویروسی مانند آبله مرغان دیده شود. کمبود پلاکت خون حاد معمولاً به طور ناگهانی شروع شده و علائم آن هم معمولاً در کمتر از 6 ماه برطرف می شود (غالباً ظرف چند هفته علائم برطرف می شود). این نوع اختلال معمولاً دوباره عود نمی کند. کمبود پلاکت خون حاد شایع ترین نوع این نوع اختلال خونی است.

کمبود پلاکت خون مزمن

این اختلال خونی در هر سنی ممکن است آغاز شود و علائم آن ممکن است حداقل از 6 ماه تا چندین سال ادامه یابد. بزرگسالان بیش از کودکان به این نوع از کمبود پلاکت خون مبتلا می شوند. زنان 2 تا 3 برابر مردان در معرض این بیماری قرار دارند. کمبود پلاکت خون مزمن ممکن است به طور مکرر ایجاد شده و به مراقبت های بیشتری از طرف متخصص خون (هماتولوژیست) نیاز دارد.

دلیل کمبود و کاهش پلاکت خون در کودکان چیست

آزمایش ها و تشخیص

تشخیص کمبود پلاکت خون با بررسی کامل سوابق پزشکی و انجام معاینات فیزیکی و بالینی کودک شروع می شود. پزشک ممکن است فرایندهای تشخیصی زیر را نیز انجام دهد:

 • شمارش کامل سلول های خون (CBC) که سایز، تعداد و کامل بودن سلول های مختلف خونی را در حجم مشخصی از خون (برای اندازه گیری پلاکت ها) اندازه گیری می کند.
 • آزمایش های تکمیلی خون و ادرار که زمان خونریزی را اندازه گیری کرده و عفونت های احتمالی را شناسایی می کند.
 • بررسی دقیق داروهای کودک فشار خون
 • مکش مغز استخوان ممکن است برای بررسی میزان تولید پلاکت ها و رد احتمال هر گونه ناهنجاری سلولی در مغز استخوان کودک که ممکن است باعث کاهش پلاکت های خونی شود انجام شود.

اقدامات درمانی

برخی اقدامات درمانی برای جبران کمبود پلاکت خون بر اساس موارد زیر توسط پزشک تعیین می شود:

 • سن، سلامت عمومی و سوابق پزشک کودک
 • نوع اختلال (حاد در برابر مزمن)
 • شدت و گستردگی اختلال
 • میزان تحمل کودک در برابر برخی داروها، عمل ها و فرایندها یا روش های درمانی دیگر
 • پیش بینی دوره بیماری
 • نظر و اولویت های شما

همه کودکان مبتلا به کمبود پلاکت خون نیاز به درمان ندارند. زمانی که انجام اقدامات درمانی ضرورت یابد می توان از دو روش زیر برای درمان استفاده کرد.

استروئید ها

این داروها به پیشگیری از خونریزی با کاهش نرخ تخریب پلاکت ها کمک می کنند. استروئیدها مؤثر هستند و در نتیجه پس از 2 تا 3 هفته تعداد پلاکت های خون افزایش می یابد. عوارض جانبی این روش درمانی شامل تحریک پذیری، سوزش معده، افزایش وزن، بالا رفتن فشار خون و آکنه می شود.

تزریق وریدی گلوبولین گاما (IVGG)

یک پروتئین حاوی بسیاری از آنتی بادی ها است و باعث کند شدن روند تخریب پلاکت ها می شود. تزریق وریدی گلوبولین گاما با سرعت بیشتری نسبت به تزریق استروئیدها عمل می کند. (ظرف مدت 24 تا 48 ساعت عمل تأثیر می گذارد)

ایمونوگلوبین آر اچ

این داروها به طور موقتی از تخریب پلاکت ها در طحال جلوگیری می کنند. آر اچ کودک باید مثبت باشد و طحال او به این داروها واکنش نشان دهد.

تغییرات دارویی

اگر داروهای تجویزشده باعث کمبود پلاکت خون در کودک باشد، قطع مصرف یا تغییر این داروها ضروری است.

درمان عفونت

در صورتی که بروز عفونت در کودک باعث کمبود پلاکت خون شده باشد، درمان عفونت می تواند در افزایش تعداد پلاکت های خون تأثیر داشته باشد.

برداشتن طحال

در برخی موارد باید طحال کودک برداشته شود زیرا محل تخریب پلاکت های خون است. این نوع درمان بیشتر در کودکان بزرگ تر مورد توجه قرار می گیرد که به کمبود پلاکت خون مزمن مبتلا بوده و باید نرخ تخریب پلاکت خون آنها کاهش یابد.

هورمون درمانی

دختران جوان در صورتی که به دلیل کمبود پلاکت خون، خونریزی آنها شدید باشد باید برای جلوگیری از عادت ماهیانه از قرص های هورمونی استفاده کنند.

جلسات درمانی پیگیری

در صورتی که کودک شما به کمبود پلاکت خون مبتلا باشد شما باید از آسیب دیدن و خونریزی او جلوگیری کنید. موارد زیر را در نظر داشته باشید: برای خردسالان مبتلا به کمبود پلاکت خون، محیط منزل را ایمن کنید. ستون ها و لبه های تیز را در خانه با پوشش های نرم بپوشانید، از کلاه ایمنی استفاده کنید و از لباس های محافظ در صورت لزوم استفاده کنید. ورزش های پربرخورد، دوچرخه سواری و بازی های خشن باید محدود شوند. از مصرف داروهای حاوی آسپیرین اجتناب کنید زیرا در توانایی بدن در کنترل خونریزی اختلال ایجاد می کند. برای ایجاد محدودیت های ضروری برای پیشگیری از آسیب دیدن کودک مبتلا به کمبود پلاکت خون باید با پزشک مشورت کنید.


مرکز مشاوره در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.