خانه » دکتر متخصص قلب در تبریز » دلایل ایست قلبی و سکته قلبی در ورزشکاران و جوانان

دلایل ایست قلبی و سکته قلبی در ورزشکاران و جوانان

دلایل ایست قلبی و سکته قلبی در ورزشکاران و جوانان

دلایل ایست قلبی و سکته قلبی در ورزشکاران و جوانان

به نظر غير ممکن مي‌ آيد که يک ورزشکار سالم و جوان در حين ورزش جان خود را ناگهان از دست بدهد اما اين اتفاق مي‌ افتد. با توجه به مرگ‌ های متعدد ورزشکاران جوان آيا بهتر نيست براي جلوگيری از ايست قلبی يک زندگي کم تحرک و بدون ورزش را سرمشق خود قرار دهيم ؟ در ادامه با مختلف تبریز همراه باشید تا دلایل رو به خوبی بررسی کنیم…


دلایل ایست قلبی و سکته قلبی در ورزشکاران و جوانان

مي‌ گويند وينستون چرچيل، صدراعظم اسبق انگليس گفته: « ورزش مساوي است با مرگ». چرچيل با اين عقيده 91 ساله شد ولي سال‌ ها از فشار خون بالا زجر برد و به سکته قلبی و دوبار هم سکته مغزي دچار شد. بايد با تاکيد گفت واقعيت خلاف اين نظر است. فعاليت بدني و ورزش به نحو درست از قلب محافظت مي‌کند، ريسک بيمار شدن را کاهش مي‌ دهد و باعث عمر طولاني‌ تر مي‌شود، به شرط آن که چند قانون ساده ولي مهم را رعايت کنيم. کارشناسان قلب توصيه مي‌کنند سه بار در هفته و بهتر از آن پنج بار در هفته حداقل 30 دقيقه ورزش‌ هاي استقامتي با شدت متوسط انجام دهيد. (پياده‌روي ، آهسته دويدن، دوچرخه‌سواري، اسکي ، شنا ، فوتبال و تنيس…). اين مطلوب‌ ترين روش حفاظت از قلب و بهترين راه پيشگيري از بيماري گرفتگي عروق کرونر قلب است که هر سال علت اصلي ايست قلبي و مرگ ناگهاني يک صدهزار نفر است. ايست ناگهاني قلبي در هنگام ورزش بسيار نادر است، اما هر مرگ ناگهاني – به ويژه در ميان جوانان – يک تراژدي است که در اغلب موارد، مي‌ تواند توسط آزمايشات تشخيصي پيشگيرانه جلوگيري شود.

دلایل ایست قلبی و سکته قلبی در ورزشکاران و جوانان

دلایل ایست قلبی و سکته قلبی در ورزشکاران و جوانان

ايست ناگهانی قلبی در هنگام ورزش

امکان اين اتفاق بسيار نادر است واز هر صد هزار نفر براي 2 تا 3 نفر بسته به سن، جنس، و شدت ورزش اتفاق مي‌افتد. اين ريسک بالا از مرز 35 سالگي افزايش مي‌يابد. سه عامل خطر ايست قلبي را به طور قابل توجهي افزايش مي‌د هند:

 • مرد بودن: در مردان، ايست ناگهاني قلبي در ورزش به طور قابل توجهي بيشتر از زنان رخ مي‌دهد. ريسک مردان 5 تا 15 برابر بيشتر است.
 • سن: خطر مرگ ناگهاني به طور قابل توجهي با سن افزايش مي‌يابد. افراد بالاي 60 سال 5 برابر بيشتر نسبت به جوانان در خطر هستند.
 • شدت فعاليت ورزشي: وقوع مرگ ناگهاني وابسته به شدت فعاليت‌ هاي ورزشي است. بدن انسان ورزش نکرده و غير آماده در خطر بيشتري است تا بدن آماده يک ورزشکار.

توصيه‌ هايی برای ورزشکاران

 • از سلامت خود مطمئن شويد: شروع مجدد ورزش براي کساني که مدت‌ها کم يا که هيچ ورزش نکرده‌اند مسلما با ريسک بيشتري همراه است. علاوه بر آن فشار ورزشي و شدت انجام فعاليت ورزشي را به آرامي افزايش دهيد و در آن سطحي که در گذشته يا که جواني بدون زحمت ورزش مي‌کرده‌ايد، شروع نکنيد.
 • از سن 35 بايد به طور منظم چک‌ آپ پزشکي داشته باشد، چرا که از اين سن، بيماري‌ هاي قلبي، مخصوصا گرفتگي عروق قلب، شايع‌ترين علت مرگ ناگهاني قلبي است. تشخيص به موقع در مطب يک متخصص قلب مي‌ تواند جان شما را نجات دهد.
 • فعاليت جسمي و ورزشي مخصوصا براي کساني که مبتلا به بيماري عروق کرونري قلب هستند، جزيي مهم از درمان است. مسلما شدت فعاليت و مرز فعاليت ورزشي بايد به طور دقيق از جانب دکتر متخصص قلب در تبریز مشخص شود تا بيمار با فعاليت زيادي خود را به خطر نياندازد.

علائم هشدار دهنده را جدی بگيريد

مدت‌ها است با علاقه و زياد فوتبال بازي مي‌ کنيد. ناگهان بعد از شايد 10 دقيقه بازي حس خفيف تنگي و فشار روي سينه و درد در شانه چپ خود احساس مي‌ کنيد. اين درد هر روز خودش را نشان مي‌ دهد و گاهي شکلش کمي عوض مي‌ شود. با قطع فعاليت، درد و ناراحتي‌ ها هم ناپديد شده و به اين دليل هم اغلب جدي گرفته نمي‌ شوند. آنچه بي‌ ضرر به نظر مي‌ آيد، يک علامت هشدار است: تمامي دردها و ناراحتي‌ هايي که در حين ورزش جديدا ظاهر شده يا با زمان بيشتر مي‌ شوند، بايد جدي گرفته شوند و حتما دليل آن‌ها روشن شود. به علائم زير بايد کاملا با دقت مورد توجه قرار گيرند:

 • تنگي نفس حين فعاليت بدني
 • درد قفسه سينه که تحت فعاليت، سرما يا استرس رخ مي‌ دهد.
 • تخلل هوشياري، مثل سرگيجه، غش کردن و تشنج
 • ضربان نامنظم قلبي يا که تپش تند قلب
 • اگر ضربان قلب در حالت آرامش، بي‌دليل بالا مي‌رود يا در زمان فعاليت بدني بيش از اندازه افزايش پيدا مي‌کند يا بعد از فعاليت ورزشي، ضربان قلب خيلي دير به آرامش قبلي باز مي‌گردد، بايد مورد بررسي قرار گيرد.
 • وجود سابقه خانوادگي مرگ بر اثر ايست قلبي جزو علائم مشکوک به بيماري قلبي بر اساس وراثت و ژنتيک است.

از جاه‌ طلبی بيهوده پرهيز کنيد

براي جلوگيري از فشار زيادي به قلب بايد فعاليت‌ هاي ورزشي خود را بدون جاه‌ طلبي‌ هاي اغراق‌ آميز و شدت آن را با اعتدال و بر مبني درجه تمرين و قدرت بدني خود انتخاب کنيد. ورزش‌ هاي استقامتي مخصوصا اگر با اعتدال لازم اجرا شوند (پياده‌روي، آهسته دويدن، دوچرخه‌سواري و يا شنا) مورد توصيه انجمن‌ هاي قلبي هستند. در مقابل، ورزش‌ هاي با توپ مانند فوتبال و هندبال مي‌توانند به سرعت باعث فشار به سيستم قلبي و عروقي شوند؛ به طور مثال زماني که مي‌خ واهيد با جهشي فوق‌العاده به توپ ارسالي برسيد يا که در دوئل بر سر توپ با حريف جاه‌طلبي شما از حد سالم آن مي‌ گذرد.

دوپينگ

دوپينگ هم مي‌ت واند به مرگ ناگهاني منجر شود. استروئيدهاي آنابوليک باعث ضخيم شدن غيرطبيعي عضله قلب و هايپرتروفي بطن چپ مي‌ شوند که مي تواند دليل ايست ناگهاني قلب باشد. در دهه 60 آمار بالاي مرگ و ‌مير به دليل سو ء استفاده از محرک‌ ها آمفتامين و متآمفتامين گزارش شده بود.

نتيجه‌ گيری کلی این مقاله

افرادي که به طور منظم ورزش مي کنند، خطر ابتلا به حملات قلبي و بيماري‌هاي قلبي خود را به طور قابل توجهي کاهش مي‌ دهند. مرگ ناگهاني قلبي اغلب در نتيجه بيماري‌هاي قلبي است که به موقع تشخيص داده نشده‌ اند. اين حالت معمولا قابل پيشگيري است، اگر علائم بيماري در زمان مناسب مورد توجه قرار گيرند و آزمايشات تشخيصي و درماني لازم سريعا انجام شوند. همه ناراحتي‌هاي حين وبعد از ورزش بايد پيگيري شوند.

گرمازدگی مهم ترین عامل مرگ ناگهانی دوندگان

گرمازدگی بیشتر از مشکلات قلبی ، زندگی دوندگان استقامت را تهدید می‌ کند و خطر جدی برای آن ها محسوب می شود. طبق مطالعات جدید ، در هوای گرم ، گرمازدگی 10 برابر بیشتر از مشکلات قلبی ، زندگی دوندگان استقامتی را تهدید می‌ کند. دو دلیل اساسی مرگ ناگهانی در دوندگان استقامتی نامنظم بودن ضربان قلب و مشکلات قلبی و گرمازدگی است. بیشتر پزشکان به مشکلات قلبی توجه می‌ کنند و سعی دارند از ایجاد حملات قلبی در ورزشکاران جلوگیری کنند. بهتر است که پزشکان دوندگان را راهنمایی کنند تا آن‌ ها بتوانند خطر گرمازدگی را به حداقل برسانند. برای مثال دوندگان می‌ت وانند قبل از مسابقه حدود 10 تا 14 روز خود را به آب و هوا عادت دهند و زمانی که مریض هستند یا تب دارند از دویدن خودداری کنند.

منبع: شفاف


دکتر متخصص پوست و مو و زیبایی در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.