خانه » معرفی جاذبه های گردشگری تبریز » تفرجگاه کوه عون بن علی تبریز ( عینالی داغی ) بام تبریز

تفرجگاه کوه عون بن علی تبریز ( عینالی داغی ) بام تبریز

تفرجگاه کوه عون بن علی تبریز ( عینالی داغی ) بام تبریز

تفرجگاه کوه عون بن علی تبریز ( عینالی داغی ) بام تبریز

در ارتفاع 1800 متری شمال تبریز و بر فراز کوه های سرخ رنگ سرخاب، مقبره عون بن علی یا به قول محلی ها عینالی قرار دارد….


تفرجگاه کوه عون بن علی تبریز ( عینالی داغی ) بام تبریز

سبب شهرت این کوه به خاطر مقبره و زیارتگاه “عون بن علی” و ” زید بن علی” که طبق شجره نامه داخل زیارتگاه موط به دو تن از فرزندان امام اول شیعیان، حضرت علی (ع) هستند، است. قدمت این بقعه و زیارتگاه را از دوران ایلخانیان تخمین می زنند که البته با زلزله سال 1193 تبریز، تخریب شد و در اواسط دوره قاجاریه مرمت گردید و به صورت بنای فعلی که شامل 9 اتاق و 6 گنبد، هشتی و ایوان است در آمد.

مسیر رفتن به مقبره، مسیری کوهستانی است و کوهنوردان بسیاری آن مسیر را برای کوهنوردی انتخاب می کنند. در کنار مقبره، فضای بازی وجود دارد که درخت کاری شده و مقبره ی چند شهید گمنام هم در آن است. علاوه بر آن رستورانی سنگی برای گردشگران و کوهنوردان تعبیه شده که می توانید با صرف یک صبحانه یا نهار و تماشای تابلوهای متععد نصب شده بر روی دیوار که مربوط به کوهنوردان تبریزی بر فراز قلل مرتفع ایران و جهان است، لذت یک گردش کوهستانی را تجربه کنید.

معرفی جاذبه های گردشگری تبریز

در دی ماه 1389 فاز اول تله کابین تبریز که از دامنه ی کوه تا ارتفاعات عون بن علی و به طول 1480 متر ادامه دارد به بهره برداری رسید و فاز دوم و سوم آن که اگر به بهره برداری برسد تبدیل به بزرگترین تله کابین ایران خواهد شد در دست ساخت است.

تفرجگاه کوه عون بن علی تبریز ( عینالی داغی ) بام تبریز

برای رفتن به “عون بن علی” هم می توان از داخل تبریز رفت و هم از کمربندی شمالی. از طریق کمربندی شمال ( بزرگراه پاسداران ) از مسیر شرق به غرب پس از گذشتن از میدان شهید فهمیده و دانشگاه ربع رشیدی تابلوی عون بن علی را می بینید که وارد جادی ای فرعی می شوید تا به پایه ی کوه برسید از داخل شهر هم انتهای شمالی خیابان ایده لو شما را به جاده عینالی می رساند. با انتخاب عینالی، هم می توانید کوه نوردی کنید، هم زیارت کنید، هم از فضای پاک و باد های تبریز لذت ببرید و هم صرف غذا در فضای کوهستان را تجربه کنید.

تاورنیه در سفرنامه خود، این بنا را در گذشته از کلیساهای ارامنه دانسته که مسلمانان آن را به مسجد تبدیل کرده‌اند. به اعتقاد او، پیش از ورود اسلام به ایران در محل کنونی آرامگاه عون بن علی، آتشکده و عبادتگاهی بوده که پس از اسلام به زیارتگاه تبدیل شده است. حافظ کربلایی نیز در واپسین سال‌های سده دهم هجری، این مکان را محل بافندگی دو برادر دانسته است. پس از سده دهم هجری، یکی از تکایای درویشان نعمت‌الهی در محل فعلی آرامگاه عون بن علی بوده است. صاحب روضات الجنان می‌نویسد که: بنا بر گفته درویشان، دو تن از فرزندان علی بن ابی‌طالب به نام‌های «عون بن علی» و «زید بن علی» در این مکان آرمیده‌اند. اگرچه در تحقیقات انجام‌یافته در محوطه آرامگاه مشخص‌شده که این دو فرد از فرزندان نخستین امام شیعیان نیستند و به احتمال زیاد از دوستداران وی بوده‌اند. این بنا در گذشته بیش‌تر به منظور انجام مراسم‌های مذهبی کاربرد داشته است. از اواسط دهه‌ی هشتاد شهرداری تبریز با شروع پروژه‌هایی برای تبدیل کردن این کوه و مقبره به یکی از نقاط گردشگری تبریز خیز بلندی برداشت؛ که این برنامه‌ها هنوز هم در حال اجرا هستند.

چطور برویم تفرجگاه عون بن علی تبریز

از خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 700 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، زنجان، و میانه به تبریز خواهید رسید. بلافاصله پس از اتمام اتوبان تبریز – زنجان، به سمت اتوبان بسیج (کمربند شمالی تبریز) بپیچید. بعد از طی مسافتی حدود 15 کیلومتر پارک جنگلی عینالی را در سمت راست خود خواهید دید.

حمل‌ و نقل عمومی: هر روز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌ هایی از ترمینال‌ های غرب، بیهقی و جنوب به سمت تبریز حرکت می‌ کنند که معمولن با آن‌ ها حدود 8 یا 9 ساعت در راه خواهید بود. همچنین خط آهن تهران – جلفا نیز از تبریز می‌ گذرد. مدت‌ زمان سفر با قطار هم معمولن حدود 12 ساعت است. فرودگاه تبریز نیز فعال بوده و هر روز پرواز های تهران تبریز انجام می‌ شود. همچنین از شهرهای بزرگ دیگر هم پروازهایی به این شهر وجود دارد.

همچنین پیشنهاد میشه ببینید

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.