خانه » تعمیر پکیج در تبریز » تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل در چیست ؟

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل در چیست ؟

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل در چیست ؟

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل در چیست ؟

تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل تفاوت پکیج های تک مبدل و دو مبدل در تعداد مخزنی که در پکیج وجود دارد می باشد در پکیج های دو مبدل قسمت آبگرم از قسمت شوفاژ یا گرمایش جدا می باشد…


تفاوت پکیج تک مبدل و دو مبدل در چیست ؟

و فشار حرارتی بر روی دو مخزن تقسیم می شود .اما این موضوع که اولویت با آب گرم مصرفی است هنوز سر جای خود باقی است. ولی در پکیج های تک مبدله دو لوله که برای آب گرم و شوفاژ ها است از داخل یک مخزن عبور کرده و میزان جرم گرفتن در پکی های تک مبدل بیشتر است ولی امتیازی که پکیج های تک مبدل دارند این است که در فصل تابستان و بهار پمپ پکیج در حالت خاموش است که باعث می شود عمر پمپ پکیج بیشتر شود و مصرف برق کاهش پیدا کند. پکیج های دیواری بوتان در دونوع تک مبدل و دو مبدل درارائه می شوند که تفاوت این دو نوع در این موضوع می باشد که پکیج های دیواری تک مبدل دارای یک مخزن می باشند که تمام عملیات گرم کردن رادیاتور و آب گرم مصرفی با یک مخزن انجام می شود این موضوع باعث مقداری فشار به مخزن می شود اما مزیت آن در این می باشد که پمپ پکیج دیواری بوتان فقط در زمستان کار می کند و فشار کمتری به پمپ پکیج وارد می شود . اما پکیج ها ی دو مبدل در تمام زمان سال پمپ در حال کار کردن است که این امر باعث کمی فشار به پمپ دستگاه می شود اما مزیت پکیج های دو مبدل در دیر جرم گرفتن ان است که خیلی مسئله ی مهمی است و دیگر مزیت پیج های دو مبدل نداشتن نوسان دمای آب در حمام است.

تعمیر پکیج در تبریز

اختلاف پکیج تک مبدل و دو مبدل در چیست ؟

  • کیج تک مبدل دارای یک مبدل اصلی با دو مجرای عبور آب در روی برنر شعله می باشد . که یک مجرا جهت آب رفت شوفاژ و دیگری رفت آب بهداشتی است . که در اثر روشن بودن دستگاه و قرار گرفتن شعله زیر مبدل ابتدا لوله رفت شوفاژ گرم شده و با توجه به اینکه لوله رفت آب بهداشتی از محفظه داخلی لوله شوفاژ عبور می کند بطور غیر مستیم توسط گرمای آب شوفاژ آب بهداشتی به درجه حرارت مورد نظر می رسد که بدین ترتیب آب بهداشتی تولید می شود.
  • پکیج دو مبدل دارای یک مبدل اصلی که روی برنر شعله می باشد و مدار آب شوفاژ توسط این مبدل گرم شده و با پمپ سیرکولاسیون در مسیر رادیاتورها به گردش در آمده و موجب انتقال حرارت به محیط میگردد. جهت تامین آب بهداشتی بدلیل اینکه این مبدل دارای یک مسیر رفت آب شوفاژ است لاجرم نیاز به مبدل دیگری جهت تامین آب گرم مصرفی است که به این مبدل ، مبدل ثانویه که تشکیل شده از صفحات مسی یااستیل به هم پرس شده مطابق شکل زیر که در هنگام باز نمودن آب بهداشتی توسط پمپ دستگاه آب مسیرمدار شوفاژ بجای هدایت بسمت رادیاتورها به سمت مبدل صفحه ای عبور کرده و چون همزمان آب بهداشتی از صفحات دیگر مبدل صفهای عبور منماید انتقال حرارت از آب گرم شوفاژ به آب بهداشتی صورت پذیرفته و آب گرم مصرفی در دسترس قرار میگیرد.طبیعی است جهت انجام این فرایند نیاز به قطعاتی از قبیل: 1- شیر سه راهه : جهت تغییر مسیر 2- موتور شیر سه راهه : جهت فرمان انجام تغییر از مدار شوفاژ به مبدل ثانویه دارد.

باتوجه به توضیحات داده شده . پکیج دو مبدل در یک زمان فقط قادر به انجام یک نوع وظیفه است. ایا پکیج دو مبدل به معنای گرمادهی بیشتر در رادیاتور هاست؟ خیر فقط در ابگرم مصرفی اندکی گرمادهی دو مبدل بیشتر است . به ویژه در واحدهایی که فاصله حمام با پکیج بیشتر است آیا پکیج دو مبدل رسوب کمتری میگیرد؟ بله به صورت تئوری در پکیج دو مبدل چون آبگرم مصرفی با شعله مستقیم برخورد ندارد رسوب گذاری کمتر انجام میگیرد. اما در عمل و در صورت وجود سختی گیر پلی فسفات تفاوت چندانی وجود ندارد. اما در صورت ایجاد رسوب هزینه تعمیر یا تعویض در دو مبدل به مراتب پایین تر از تک مبدل است. آیا پکیج دو مبدل گاز بیشتری مصرف میکند؟ خیر در عمل تفاوت چندانی وجود ندارد کدامیک سریعتر اب را گرم میکند؟ تک مبدل چند ثانیه زودتر اب را گرم میکند اما در دومبدل ابگرم یک نواختری داریم.

ورود سیستم پکیج های شوفاژ دیواری به بازار ایران تحولی بزرگ در صنعت تاسیسات گرمایشی کشور ایجاد نموده است؛ به گونه ای که دیگر سازندگان علاقه ای به ساخت فضایی به نام موتورخانه در ساختمان ها از خود نشان نمی دهند زیرا که زیر بنای اشغال شده توسط موتورخانه، در صورت استفاده بهینه تر، می تواند ارزش ریالی بیشتری پیدا کند. به طور مثال اختصاص این فضا به پارکینگ در یک ساختمان بیست واحدی در یکی از مناطق گران قیمت کشور، می تواند برای سازندگان بسیار سودآورتر باشد.در مجموع حذف موتورخانه های قدیمی از ساختمان ها، ضمن آنکه فضای مفیدتری را به ساختمان هدیه می نماید؛ موجب کاهش هزینه های ساخت، حذف آلودگی های صوتی سیستم موتورخانه، کاهش هزینه های اجرا و تعمیر و همچنین ایجاد استقلال برای واحد ها در تعیین میزان مصرف انرژی گردیده است.امروزه با توجه به افزایش بهای انواع سوخت های فسیلی، افزایش فرهنگ آپارتمان نشینی و در پی آن نیاز به تفکیک هزینه های ساختمان، نیاز به یک سیستم گرمایشی مستقل با مصرف انرژی پائین، بیش از گذشته احساس می شود. با ورود انواع پکیج های شوفاژ دیواری و زمینی به بازار ایران، به سرعت استفاده از این نوع سیستم گرمایشی جای سیستم های موتورخانه های قدیمی را گرفت

در ابتدای ورود پکیج شوفاژ دیواری به ایران، شرکت های ایرانی اقدام به واردات این محصول نمودند و استقبال گسترده سازندگان و مصرف کنندگان از این محصول، موجب گشت تا شرکت های تولید کننده داخلی مانند بوتان و ایران رادیاتور نیز به سمت تولید پکیج های شوفاژ دیواری گام بردارند. بوتان و ایران رادیاتور توانستند بخش عمده ای از بازار ایران را به محصولات خود اختصاص دهند و تنها بخش کوچکی از این بازار به شرکت های دیگر داخلی نظیر ایساتیس، تاچی، لورچ، گلدیران و برند های خارجی مانند بوش، آریستون، فرولی، وولف و … اختصاص پیدا کرد. از میان پکیج های موجود در بازار ایران مصرف کنندگان تمایل بیشتری به پکیج های دارای دو مبدل حرارتی از خود نشان داده اند.

اساس کار سیستم پکیج شوفاژ دیواری بگونه ایست که آب سرد ورودی به دستگاه برای استفاده بهداشتی توسط مبدل های در نظر گرفته شده به دمای مورد نظر می رسد و به مدار لوله کشی آب گرم بهداشتی واحد وارد می شود. اما در مقابل مدار سیستم گرمایشی که یک مدار بسته می باشد؛ در هنگام نصب دستگاه، آبگیری شده و با هر بار روشن شدن دستگاه پکیج، جهت گرم نمودن سیستم، به کمک پمپ موجود در دستگاه، آب داخل لوله های سیستم گرمایشی به حرکت درآمده و تا زمان رسیدن به دمای مطلوب این حرکت ادامه خواهد داشت. نکته ای که در ارتباط با پکیج های شوفاژ دیواری باید در نظر داشت؛ این است که هیچ پکیجی نمی تواند بصورت همزمان آب بهداشتی و سیستم گرمایشی را تامین نماید. البته در همه پکیج ها، اولویت کاری دستگاه با آب گرم بهداشتی است. به گونه ای که اگر دستگاه در حال گرم نمودن سیستم گرمایشی باشد و مصرف کننده آب گرم بهداشتی را باز نماید؛ آنگاه پکیج به صورت اتوماتیک از حالت گرمایشی به حالت آب گرم بهداشتی تغییر می کند. البته برخی از مصرف کنندگان بر این باورند که دستگاه دو مبدل برای حل این مشکل طراحی شده است! یعنی یک مبدل برای آب گرم بهداشتی و یک مبدل برای استفاده در سیستم گرمایشی؛ که این باور کاملا غلط است. در واقع عملکرد دستگاه دو مبدل به گونه ای است که در کنار مبدل اصلی یک مبدل صفحه ای مسی دیگر (مبدل ثانویه) قرار گرفته و مدار کوچکی مابین مبدل اصلی و مبدل صفحه ای (مبدل ثانویه) تشکیل می شود؛ که هنگام روشن شدن دستگاه، آب گرم موجود در این مدار، مبدل صفحه ای (مبدل ثانویه) را گرم می نماید. همچنین آب سرد ورودی دستگاه به جای عبور از مبدل اصلی، از داخل مبدل صفحه ای (مبدل ثانویه) عبور می کند و و پس از گرم شدن وارد سیستم لوله کشی آبگرم بهداشتی می شود. در زمان استفاده از سیستم گرمایشی نیز نحوه عملگرد دستگاه همانند سیستم پکیج تک مبدل خواهد بود. در واقع تفاوت دستگاه دو مبدل و تک مبدل در زمان استفاده از آب گرم بهداشتی است.

رسوب آب در داخل مبدل اصلی دستگاه پکیج مهمترین علت فرسایش دستگاه پکیج است که در پکیج های دو مبدل به دلیل عدم عبور مستقیم آب سرد ورودی از این مبدل، این میزان رسوب گذاری آب به شدت کاهش می یابد.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.