خانه » دکتر متخصص قلب در تبریز » ایست قلبی چیست ؟ و تفاوت ایست قلبی با سکته قلبی

ایست قلبی چیست ؟ و تفاوت ایست قلبی با سکته قلبی

ایست قلبی چیست ؟ و تفاوت ایست قلبی با سکته قلبی

ایست قلبی چیست ؟ و تفاوت ایست قلبی با سکته قلبی

ایست قلبی که به آن ایست قلبی تنفسی، ایست قلبی ریوی، ایست گردن خون، یا مرگ قلبی هم گفته می شود. در این مقاله علمی سایت مختلف تبریز شما رو بیشتر با ایست قلبی آشنا میکند در ادامه مطلب با ما همراه باشید…


ایست قلبی چیست ؟ و تفاوت ایست قلبی با سکته قلبی

عبارت است از قطع ناگهانی گردش خون در اثر عدم توانایی انقباض مؤثر قلب در طول سیستول. سالیانه حدود 250000 تا 450000 آمریکایی دچار ایست قلبی می شوند که ۹۵% از این عده طی چند دقیقه فوت می کنند. در اثر ایست قلبی، خون به مغز و سایر اعضای حیاتی بدن نمی رسد و چنان چه اشکال ظرف حداکثر 5 دقیقه برطرف نشود، معمولاً مرگ رخ می دهد.

تفاوت ایست قلبی با سکته قلبی

ایست قلبی به دلیل بی نظمی های قلبی (آریتمی) هایی که موجب توقف ضربان قلب می شوند به وجود می آید و با سکته قلبی تفاوت دارد. در سکته قلبی، جریان خون به قسمتی از عضله ی قلب قطع می شود و معمولاً قلب به طور ناگهانی متوقف نمی شود. البته ممکن است ایست قلبی طی مرحله ی بهبود سکته قلبی روی دهد. در افراد مبتلا به بیماری قلبی، احتمال ایجاد ایست قلبی بیشتر است ولی اکثر ایست های قلبی در افرادی که سالم به نظر می رسند و به بیماری شناخته شده قلبی یا سایر عوامل خطر بیماری قلبی مبتلا نیستند بروز می کند. 95% افرادی که به ایست قلبی مبتلا می شوند اکثراً ظرف چند دقیقه فوت می کنند.

دکتر متخصص قلب در تبریز

درمان ایست قلبی

درمان سریع ایست قلبی با دستگاه شوک الکتریکی (موسوم به دِفیبریلاتور) می تواند موجب نجات جان بیمار شود. از دِفیبریلاتورهای خارجی خودکار (automated external defibrillators; AEDs) که اغلب در اماکن عمومی یافت می شوند می تواند در موارد بروز ایست قلبی در این امکان استفاده کرد. اکثر ایست های قلبی در اثر آریتمی موسوم به فیبریلاسیون (لرزش) بطنی ایجاد می شوند که در آن، بطن های قلب به طور بسیار سریع و نامنظم به ضربان در می آیند و قلب خون بسیار کمی را به بدن می فرستد و یا میزان خون مزبور به صفر می رسد. آهسته شدن شدید ضربان قلب و نیز عدم پاسخ عضله قلب به تکانه ها (سیگنال ها)ی الکتریکی هم موجب ایست قلبی می شوند.

عامل ایست قلبی چیست

چندین عامل می توانند مشکلات الکتریکی ایجاد کنند که موجب ایست قلبی می شوند. این عوامل خطر برای ایست قلبی عبارتند از:

 • بیماری عروق کرونر قلب می تواند منجر به ایست قلبی گردد.
 • ایست قلبی ناشی از استرس های شدید جسمانی (مانند خونریزی شدید، کمبود شدید اکسیژن، کاهش شدید پتاسیم یا منیزیم خون، ورزش شدید در افراد دارای مشکلات قلبی دیگر)
 • بیماری های ارثی می توانند علل بروز ایست قلبی (تمایل ارثی نسبت به ایجاد آریتمی ها)
 • ایست قلبی ناشی از تغییرات ساختاری قلب (تغییر در اندازه یا ساختار طبیعی قلب می تواند بر سیستم الکتریکی آن تأثیر بگذارد. بزرگ شدن قلب ممکن است در اثر پرفشاری خون یا بیماری قلبی پیشرفته روی دهد. عفونت های قلبی هم می توانند موجب تغییرات ساختاری قلب شوند). نکته: شایع ترین سن ایست قلبی، حدود 35 تا 45 سالگی است. ایست قلبی در آقایان دو برابر خانم ها روی می دهد و در کودکان نادر است (مگر در موارد وجود مشکلات ارثی دیگر).
 • اکثر موارد ایست قلبی در افرادی روی می دهد که دچار بیماری خاموش (بدون علایم) سرخرگ کرونر هستند. بسیاری از افراد قبل از ایست قلبی دچار یک حمله قلبی خاموش شده اند. احتمال ایست قلبی در 6 ماه اول پس از حمله قلبی بیشتر است.

عوامل موثر در ایست قلبی

 • استعمال دخانیات خطر بروز ایست قلبی را افزایش می دهد.
 • وجود سابقه فامیلی بیماری قلبی عروقی زودرس موثر در بروز ایست قلبی (در پدر یا برادر، قبل از 55 سالگی یا در مادر یا خواهر پیش از 65 سالگی).
 • بالا بودن کلسترول خون از عوامل خطر ایست قلبی می باشد.
 • ایست قلبی ناشی از دیابت.
 • افزایش سن و افزایش خطر بروز ایست قلبی (خطر ایست قلبی در مردان، بعد از 45 سالگی و در زنان بعد از 55 سالگی افزایش می یابد).
 • فشار خون بالا از عوامل بسیار خطر ناکی می باشد که عدم کنترل آن می تواند باعث بروز ایست قلبی گردد.
 • ایست قلبی به علت افزایش وزن و چاقی.
 • نداشتن فعالیت فیزیکی نکته ای بسیار مهم می باشد که باید برای پیشگیری از بروز ایست قلبی به آن توجه کرد.
 • داشتن سابقه شخصی یا فامیلی ایست قلبی.
 • ایست قلبی ناشی از وجود ریتم های غیر طبیعی قلب (آریتمی).
 • نقایص مادرزادی قلب یا رگ های خونی، یا بزرگ بودن قلب ممکن است شرایط را برای بروز ایست قلبی فراهم آورد.
 • ایست قلبی ناشی از نارسایی قلبی.
 • سوءمصرف داروها منجر به ایست قلبی می گردد.

معمولاً نخستین علامت ایست قلبی، بی هوش شدن است که به غش شباهت دارد. در همین زمان، اغلب تنفس قطع می شود و ضربان قلب (یا نبض) از بین می رود. در بعضی از افراد بلافاصله قبل از غش کردن، ضربان قلب نامنظم یا گیجی احساس می شود.

چگونه می‌ توان از مرگ ناگهانی ناشی از ایست قلبی جلوگیری کرد؟

راه‌ های جلوگیری از مرگ به علت ایست قلبی ناگهانی (SCA) متفاوت است و بستگی دارد به اینکه:

 • قبلا” دچار SCA شده‌ اید.
 • تاکنون SCA نداشته‌ اید، اما در معرض خطر بالایی برای ایست قلبی هستید.
 • تاکنون SCA نداشته‌ اید و هیچ عامل خطر ساز شناخته شده برای ایست قلبی ندارید.

افرادی که از ایست ناگهانی قلبی نجات یافته‌ اند

اگر قبلا” SCA داشته‌ اید، در معرض خطر تکرار آن هستید. تحقیقات نشان می‌ دهد که کاشت یک “دفیبریلاتور کاردیو ورتر” (ICD) احتمال مرگ ناشی از SCA دوم را کاهش می‌ دهد. ICD طی جراحی، در زیر پوست قفسه سینه یا شکم قرار داده می‌ شود. این دستگاه دارای سیم‌ هایی با الکترودی در انتهای آن است که به دهلیزهای قلب شما وصل می‌ شوند. ICD بر ضربان قلب شما کنترل و نظارت دارد. اگر ICD ریتم قلبی خطرناک را تشخیص دهد، با دادن شوک الکتریکی به قلب، ریتم طبیعی آن را باز می‌ گرداند. پزشک ممکن است برای محدود کردن ضربان نامنظم قلب که می‌ تواند باعث تحریک ICD شود، برای شما دارو تجویز کند.

افرادی که در معرض خطر بالای اولین ایست قلبی هستند

اگر مبتلا به بیماری جدی عروق کرونر قلب (CHD) باشید، در معرض خطر بالای SCA نیز هستید، مخصوصا”اگر به تازگی دچار یک سکته قلبی نیز شده‌ باشید. پزشک ممکن است دارویی بنام “مسدود کننده بتا” برای کمک به کاهش خطر بروز SCA برای شما تجویز کند. همچنین اگر شما در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سکته مغزی باشید، پزشک ممکن است درمان استاتین را برای شما آغاز کند. تمام داروها را طبق تجویز پزشک و به طور منظم مصرف کنید. هرگز مقدار دارو را تغییر ندهید و یا دوز مصرف آن را کاهش ندهید، مگر آنکه طبق دستور پزشک باشد. برای داشتن قلب سالم، باید از یک شیوه زندگی مناسب پیروی کنید، حتی اگر تحت درمان دارویی برای بیماری عروق کرونر قلب خود هستید.

افرادی که دارای عوامل خطرساز برای ایست قلبی نیستند

به نظر می‌ رسد، CHD علت بروز بسیاری از موارد ایست قلبی در بزرگسالان است. همچنین CHD، یک عامل خطر عمده برای آنژین صدری (درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی) و حمله قلبی است که به بروز سایر مشکلات قلبی نیز کمک می‌ کند. با پیروی از شیوه زندگی سالم می‌ توانید به کاهش خطر ابتلا به CHD، SCA و سایر مشکلات قلبی کمک کنید. سبک زندگی قلب سالم شامل:

 • رژیم غذایی سالم
 • حفظ وزن مناسب
 • مدیریت استرس
 • فعالیت بدنی
 • ترک مصرف سیگار

دکتر متخصص اعصاب و روان در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.