خانه » دکتر متخصص قلب در تبریز » التهاب عضله پریکارد قلب چیست و روش های درمان آن

التهاب عضله پریکارد قلب چیست و روش های درمان آن

التهاب عضله پریکارد قلب چیست و روش های درمان آن

التهاب عضله پریکارد قلب چیست و روش های درمان آن

انواع بیماری های درگیر کننده پرده پری کارد را التهابات، تومورها و تجمع مایعات مختلف در آن تشکیل می دهند. شاید با ساختمان قلب زیاد آشنایی نداشته باشید.


التهاب عضله پریکارد قلب چیست و روش های درمان آن

در این بخش دکتر متخصص قلب در تبریز از سایت مختلف تبریز در مورد بیماری های التهاب عضله پریکارد قلب بحث خواهیم کرد امیدواریم مورد قبول شما قرار گیرد،  به طور طبیعی قلب عضله ای است که از 4 حفره مختلف تشکیل شده است اما کل این ساختمان درون کیسه ای قرار گرفته که در علم پزشکی به آن، کیسه دور قلب یا پری کارد می گویند. این کیسه در حالت عادی، علاوه بر قلب حدود 30 تا 50 سی سی مایع را هم در خود دارد. مثل سایر قسمت های قلب، پوشش اطراف قلب هم می تواند به بیماری دچار شود و برای فرد علائم مختلفی ایجاد کند. پس آشنایی با پری کارد برای تشخیص و درمان زودرس بیماری های عضله قلب بسیار مهم است. پریکارد یا آبشامه دو لایه دارد: لایه داخلی به دیواره عضلانی قلب چسبیده است و لایه خارجی حفره قفسه سینه‌ که قلب در آن قرار گرفته است را می‌پوشاند. بین این دو لایه، مایع لغزنده‌ای وجود دارد که قلب را در عین ثابت بودن در جای خود، قادر به تپیدن می‌کند. پرده پری کارد هم مثل تمام قسمت های بدن می تواند بیمار شود اما معمولا بیماری های آن از دیگر اعضای بدن ناشی می شوند و مربوط به خود آن نیستند. به عبارت دیگر، سر منشا بیماری عضو دیگری به جز پرده اطراف قلب است و بیماری پس از مدتی به این پرده گسترش و انتشار پیدا کرده است. به هر حال، همیشه به میزان کمتر این احتمال وجود دارد که بیماریهای عضله قلب از خود این بخش از بدن هم شروع شده باشد.

علایم التهاب عضله پریکارد قلب

این پرده گاهی ملتهب شده، باعث می شود مقدار اندکی مایع درون آن جمع شود اما چون مقدار مایع کم است، معمولا مشکلی برای بیمار ایجاد نمی شود. مشکل اصلی این است که این التهاب باعث بروز درد در قفسه سینه می شود به طوری که معمولا با تنفس بیمار تشدید می شود. علل ملتهب شدن این پرده بسیار متفاوت است. گاهی عفونت ها باعث بروز این التهاب می شوند. این عفونت ها معمولا ویروسی هستند و گاهی خود به خود و حتی بدون درمان بهبود پیدا می کنند. انجام جراحی قفسه سینه، پرتو درمانی قفسه سینه و نارسایی شدید کلیه از دیگر علل پریکاردیت یا التهاب پرده دور قلب هستند. در ضمن بیماری های خود ایمنی نیز می توانند باعث بروز التهاب پری کارد یا در اصطلاح علمی پری کاردیت شوند. بیماری های خودایمنی بیماری هایی هستند که از تخریب بدن به وسیله سیستم ایمنی خود بدن ناشی می شوند. در این بیماری ها، به جای اینکه سیستم ایمنی علیه میکروب ها و عوامل خارجی وارد عمل شود، بر علیه خود شروع به فعالیت می کند و بخش های مختلفی از خود را تخریب می کند. نام بیماری برحسب محل درگیری متفاوت است.


بیشتر بخوانید: درمان تپش قلب و اضطراب


بیماری های خودایمنی می توانند مفاصل، عضلات، چشم، ریه ها، کلیه ها، مجاری صفراوی، روده ها، عروق و در اصل تمام بخش های بدن را درگیر کنند. قلب هم در این میان استثنا نیست و بخش های مختلف آن از جمله عضله قلب، دریچه های قلب و حتی پری کارد ممکن است در این بیماری ها دچار اختلال شوند. درگیری پری کارد به صورت التهاب و تجمع حجم اندکی از مایع درون آن است. باز هم دردی در قفسه سینه وجود دارد که با تنفس بیشتر می شود و این درد در اکثر مواقع تیر کشنده است. علاوه بر این، سکته های قلبی هم گاهی باعث تحریک و التهاب عضله پریکارد می شوند. معمولا این حالت باعث می شود که مدتی پس از بهبود سکته قلبی، هنوز درد بیمار ادامه داشته باشد. اگر التهاب ویروسی عضله قلب، ناشی از سکته قلبی، جراحی یا پرتو درمانی باشد ممکن است تجویز داروهای ضد التهاب برای بهبود و تسکین التهاب عضله پریکارد موثر باشد اما تصمیم گیری قطعی به بررسی بیمار از سوی یک متخصص قلب و عروق نیاز دارد تا بر حسب عامل زمینه ای، نوع درمان مناسب مشخص شود.

التهاب عضله پریکارد قلب چیست و روش های درمان آن

التهاب عضله پریکارد قلب چیست و روش های درمان آن

درمان التهاب عضله قلب

قلب یک تلمبه عضلانی است که خون را به دستگاه سرخرگی پمپ می‌کند. موج تحریک در قلب پیس میکر با بخش مولد ضربان شروع می‌شود. گسترش موج تحریک در بقیه قلب بستگی به نحوه تماس سلولها دارد. اتصالات بین رشته‌های عضلانی در قلب مقاومت پایین داشته و اجازه عبور به فعالیت الکترونیکی از یک سلول به سلول دیگر را می‌دهد، همین امر سبب انقباض همزمان عضله قلبی می‌شود. میوکاردیت التهاب عضله قلب است و اگرچه با تعدادی از بیماری های عفونی و سیستمیک ارتباط دارد، در اغلب موارد التهاب عضله قلب در اثر عفونت ویروسی (با ویروس کوکساکی B واکوویروس) ایجاد می شود. تظاهرات بالینی میوکاردیت التهاب عضله قلب کاملاً متغیر هستند. میوکارد یا عضله قلب از دستجات رشته‌ها یا سلولها کم و بیش پهنی تشکیل می‌شود هر رشته مانند عضله اسکلتی مخطط بوده ، میوفیربلهای (تارچه‌ها) مشخصی تقریبا نظیر عضله اسکلتی که محتوی فیلامانهار اکتین و میوزین هستند. از کنار هم قرار گرفتن غشای دو سلول مجاور دو نوع منطقه بوجود می‌آید، یکی هنگامی که انتهای یک رشته عضلانی عمود بر انتهای رشته عضلانی دیگر قرار گرفته تشکیل می‌شود و صفحه ارتباطی یا صفحه بین سلولی یا دیسکها درهم فرو رونده یا دیسک انترکاله نامیده می‌شود.

بسیاری از بیماران مبتلا به التهاب عضله قلب بدون علامت هستند و تعدادی از بیماران با شکایت های غیر اختصاصی سندرم های ویروسی، مانند تب، بی حالی و درد عضلانی مراجعه می کنند. درد پلوری قفسه سینه، ثانویه به التهاب پریکارد شایع است و در بعضی از بیماران، دردهای نوع ایسکمی عضله قلب (میوکارد) وجود دارد. در صورت وجود اختلال عملکرد قلب در بیماری التهاب عضله قلب ، نشانه های نارسایی احتقانی قلب و در موارد نادر، شوک قلبی (کاردیوژنیک) وجود دارند. ممکن است بی نظمی ها (آریتمی) های تهدید کننده حیات موجود باشند. بعضی از بیماری های خود ایمنی (مانند لوپوس) هم می توانند موجب میوکاردیت یا التهاب عضله قلب شوند.

تشخیص التهاب عضله قلب

برای تشخیص بیماری التهاب عضله قلب از سمع قلب، الکتروکاردیوگرافی و رادیوگرافی قفسه سینه استفاده می شود. افزایش مقدار آنزیم کراتین کینازمیوکاردی و پروتئین تروپونین I که نشان دهنده نکروز (مرگ بافتی) عضله قلب هستند ممکن است در بیماری التهاب عضله قلب دیده شوند. اکوکاردیوگرافی از راه قفسه سینه برای ارزیابی اندازه و عملکرد دو بطن و تشخیص التهاب عضله قلب مفید است. اکثر بیماران مبتلا به التهاب عضله قلب بدون بروز عوارض دراز مدت بهبود می یابند. در موارد زیر نارسایی قلبی یا آریتمی های جدی، احتمال ۵ سال زنده ماندن بیمار دچار التهاب عضله قلب تقریباً ۵۵% است. درمان التهاب عضله قلب معمولاً حمایتی و شامل اجتناب از ورزش، پایش الکتروکاردیوگرافیک از نظر بروز آریتمی و درمان نارسایی قلبی است.

راه درمان التهاب عضله قلب

از آنجا یی که هیچ علایم آشکاری برای این وضعیت وجود ندارد معمولا این بیماری در افراد تشخیص داده نمی شود . با اینحال در موارد شدید التهاب عضله قلب ممکن است درد سینه و در نهایت بزرگ شدن قلب و نارسایی قلبی مزمن ظاهر شود . بررسی های‌ تشخیصی‌ برای بیماری التهاب عضله قلب ممکن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌، نوار قلب‌ (الکتروکاردیوگرام‌، روشی‌ برای‌ تشخیص‌ بیماری‌های‌ قلب‌ با سنجش‌ فعالیت‌ الکتریکی‌ قلب‌)، کاتتریزاسیون‌ قلبی‌ و آنژیوگرافی‌ می‌باشد. درمان‌ و بستری‌ در بیمارستان‌ (اغلب‌) جهت‌ اختلال‌ زمینه‌ای.‌ در بعضی‌ موارد، پیوند قلب‌ ممکن‌ است‌ تنها درمان‌ موثر باشد.

دارو برای التهاب عضله قلب

  • داروهای‌ کورتونی‌ برای‌ کاهش‌ التهاب‌
  • داروهای‌ ادرارآور برای‌ کاهش‌ احتباس‌ مایع‌ در بدن‌
  • دیجیتال‌ برای‌ تقویت‌ ضربان‌ قلب‌
  • داروهای‌ ضد انعقاد برای‌ پیشگیری‌ از تشکیل‌ لخته‌
  • داروهای‌ کاهش‌دهنده‌ بار کاری‌ قلب‌
  • تجویز اکسیژن‌ مکمل‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ گردد.
  • آنتی‌بیوتیک‌ها برای‌ مقابله‌ با عفونت‌، در صورتی‌ که‌ عامل‌ میوکاردیت‌ یک‌ عفونت‌ باکتریایی‌ باشد.
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.