خانه » تعمیر لباسشویی در تبریز » آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

آموزش تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

تعمیر لباسشویی در تبریز

با گذشت زمان و بیشرفت تکنولوژی لوازم خانگی هم دستخوش این پیشرفت شد به طوری که در طی گذشت کمتر از 10 سال لوازم آشپزخانه های مکانیکی کاملا از چرخه تولید خارج گردید . امروزه ارزانترین لوازم آشپزخانه هم به وسیله برد الکترونیکی کنترل می شود و در این مقاله به قطعه الکترونیکی معروف به آی سی که مغز اصلی دستگاه محسوب می شود می پردازیم .

در بدو تولد مدار های الکترونیکی همواره میزان حجم فیبر های مدار و همینطور مصرف انرژی از سرعت پیشرفت آن می کاست به عنوان مثال برای ساخت یک مدار ساده که بتواند یک لامپ را روشن خاموش کند حداقل به چهار قطعه الکترونیکی نیاز بود و اگر تعداد لامپ ها بیشتر می شد طبیعتا تعداد قطعات هم بیشتر می شد و فضای بیشتری اشغال می شد و در یک مدار رقص نور بیست لامپی ساده بیش از 100 قطعه با نظم باید در کنار یکدیگر و بر روی فیبر مدار چاپی چیده می شد که فاصله قطعات هم از یکدیگر بیشتر شده و اتلاف انرژی را در پی داشت از طرف دیگه هر قطعه بسته بندی و قسمت های پلاستیکی مخصوص خود را داشت که به حجم برد افزوده می شد .


آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

در این زمان بود که دانشمندان به این فکر افتادن تا مدار های پر مصرف را در یک پک مونتاژ و بسته بندی کنند که در مثال فوق فرض می کنیم که هر مدار چشمک زن به یک قطعه فشرده شامل 4 قطعه در داخل خود تبدیل شود .

پس به زبان ساده آی سی یک مدار الکترونیکی فشرده به صورت یک بسته بندی استاندارد است که قسمت های داخلی آن از طریق پایه های فلزی قابل دسترسی می باشد .

نوع بسته بندی , تعداد پایه ها و شکل ظاهری آی سی با توجه به کاربردش متفاوت است . توضیحات بیشتر در این خصوص جنبه تخصصی را دارد .

امروزه ای سی های تولید شده به قدری پیشرفت کرده اند که در یک حجم یک میلی متر مربع بیش از چندین میلیون قطعه به صورت فشرده و با کیفییت عالی قرار گرفته است که دانش مربوط به نحوه تولید این قطعات خارج از این مقاله است .

اما در لوازم خانگی عمدتا از چند نوع آی سی بیشتر استفاده نمی شود و تقریبا همه آنها شبیه به هم هستند و تنوع آن بستگی به تولیدات کارخانه دارد . برخی برندهای معروف برای لوازم تولیدی خود آی سی مخصوصی طراحی کرده و ضمن منحصر به فرد شدن آن مشکل تعمیر را هم به همراه دارد . اگر یکی از ای سی های این برند ها خراب شود راهی جز تعویض برد وجود ندارد . اما برخی برندها از ای سی های استاندارد استفاده می کنند که تعمیر آنها ساده تر شده و در صورت نیاز در هر جای دنیا در دسترس بوده و قابل تعمیر می باشد .

انواع ای سی های بکار برده شده در برد های لوازم خانگی (متداول در ایران) :

آی سی برنامه:

با توجه به نام آن برنامه های مربوط به دستگاه درون این ای سی ریخته شده و هر موقع دستگاه روشن می شود تمامی کارهایی که باید برد انجام دهد را از این ای سی می خواند . برخی برندها برای کاهش هزینه تولید و تنوع در محصولات برد کنترل لوازم خانگی را طوری طراحی می کنند که برای مدلهای جدید کمترین تغیرات را در سخت افرار داشته باشند و فقط با تغیر برنامه ریزی یک برد یک محصول جدید عرضه نمایند . مانند برندهای آریستون , ایندزیت , آاگ , الکترولوکس , بلوش و غیره .

این ای سی که مانند یک حافظه قابل خواندن و نوشتن است یک قطعه 8 پایه بر روی برد بوده و حجم حافظه آن از 2 کیلو بایت تا 256 کیلوبایت متغیر است و اطلاعاتی مانند ورژن برد تعداد برنامه ها نحوه عملکرد و زمان بندی مربوطه را در خود جای می دهد .

دقت داشته باشید که در برخی مدل ها ممکن است ای سی برنامه هم در داخل ای سی پردازنده قرار داشته و به صورت مجزا نباشد . آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

نمونه آی سی برنامه پرکاربد در ماشین لباسشویی , ماشین ظرفشویی و فر برقی در برندهای مانند آاگ , الکترولوکس , بوش , ایندزیت , آریستون و تکا

آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

شماره این آی سی ها : 24c02 – 24c04 – 24c32 – 24c64 – 24c256 و غیره …

آی سی پردازنده:

این ای سی هم برای دستگاه های جدید و لوکس بیشتر استفاده شده تبدیل کننده (دکودر) دنیای دیجیتال داخل برد به علائم قابل درک برای انسان است که انواع مختلفی را شامل می شود مانند :

جزء نسل اول نمایشگر ها سون سگمنت ها بوده که هنوز هم به خاطر سادگی و کم هزینه بودن کاربرد دارد . برای تبدیل علائم 0 و 1 رد برد از ای سی های دیکودر اتفاده می شود که اقلب در برد جدید عملیات تبدیل در درون ای سی پردازنده انجام می شود ولی در برد های هود و لوازم های ساده تر هنوز از ای سی دیکودرها استفاده می شود . آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

سایر آی سی های به کاربرده شده در لوازم خانگی:

ای سی مبدل انالوگ به دیجیتال و برعکس.

آی سی های تقویت کننده OP AMP مانند lm234.

ای سی های شمارنده مانند 555 یا 741.

آی سی های رگلاتور مانند : 7805 – 7808 – 7812 – 7905 و غیره.

آی سی های مبدل سه فاز.

چند نکته : نسل جدید لوازم خانگی تولید شده در کلیه برند ها مبتنی بر برنامه های است که به صورت دیتا در بخش حافظه برد ذخیره می شوند . و مانند سایر حافظه های الکترونیکی ممکن است اطلاعات پاک شود که در این صورت دستگاه شما روشن نمی شود که با برنامه ریزی یه به اصطلاح پروگرم کردن و بعضا تعویض این قطعه قابل حل است . (ایراد های نرم افزاری) .

جهت تعمیر برد و یا تعویض ای سی باید دورهای مخصوص را طی کرده باشید پس از انجام تعمیرات سعی خطا پرهیز کنید . آی سی در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی برای همشهریان تبریزی

برنامه های هر برند با سایر برند و مدل ها کاملا متفاوت است به عنوان مثال لباسشویی ممکن است از نظر شکل ظاهری تعداد برنامه صفحه نمایش کاملا یکسان باشد اما ورژن برنامه های بکار برده شده در آن متفاوت است ؛ که در این تشابه عمدتا برنامه ورزن های مختلف برای ای سی نمایشگر های مختلف تغیر می کند اما سایر قسمت ها باهم یکسان است .

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.