خانه » تعمیر لباسشویی در تبریز » آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

در این پست قسمت های مختلف الکتریکی ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک تمامی برند ها رو به طور کامل معرفی خواهیم کرد در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

1- دو شاخه برق

می دانید که از این دو شاخه جهت انتقال انرژی الکتریکی از پریز برق به کابل و در نتیجه ماشین استفاده می شود، این دو شاخه باید دارای عایق مناسبتی باشد و تحمل حداقل 16 آمپر جریان را داشته باشد.

2- کابل یا سیم رابط ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

این هادی باید دارای سطح مقطعی حدود 2/5 میلیمتر مربع باشد تا بتواند انرژی الکتریکی ماشین لباسشویی را که حداکثر 2/5 کیلو وات می باشد تامین کند، لازم به ذکر است که این کابل باید سه سیمه باشد که یک سیم آن مربوط به فاز و سیم دیگر مربوط به نول و سیم سوم برای سیم زمین باشد، که البته فاصله پریز برق باید به سیستم ارت مجهز باشد تا ماشین لباسشویی نباید بیش از 1/5 متر باشد.

3- ترمینال

این ترمینال محل ورود و اتصال کابل رابط و نیز تقسیم سیمهای رابط برق می باشد که اغلب از جنس پلاستیک و یا کائوچو می باشد.

4-  کلید قطع و وصل

این کلید در انواع ماشینهای لباسشویی با یکدیگر فرق دارد و برخی روی خود تایمر می باشد، تست این کلید ها را می توانید توسط اهم متر آزمایش کنید.

5- چراغ نشان دهنده لامپ خبر

این لامپ جهت اطلاع و آگاهی مصرف کننده از ورودی برق به ماشین لباسشویی می باشد.

6- میکروسوییچ ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

یک کلید فشاری است که پشت درب بدنه خارجی در کنار لاستیک قفل درب یا در محل عبور زبانه قفل نصب می گردد، این میکروسوییچ هنگامی که درب ماشین باز باشد جریان برق را قطع می کند و اگر درب بسته باشد جریان برق را برقرار می کند، این میکروسوییچ از دو پلاتین و اهرم و فنر و قاب میکروسوییچ تشکیل شده است این کلید از نظر ایمنی بسیار با اهمیت است.

7- هیتر گرمکن المنت

می دانید که هیتر ماشین لباسشویی درست همانند آبگرمکن برقی است توان این المنتها حدود 2 کیلو وات می باشد و مستقیما با آب در تماس می باشند، جهت تست این المنتها می توانید از لامپ سری و یا اهم متر و یا اتصال مستقیم چند ثانیه ای به برق استفاده کنید و فقط دقت کنید که این المنتها هیچ گاه نباید بدون در آب بودن روشن گردند.

8- ترموستات هیتراستات

این وسیله وظیفه کنترل قطع و وصل جریان برق را به عهده دارد، بدین صورت که وقتی درجه حرارت آب از حد مشخصی بالاتر رود جریان هیتر را قطع می کند.

خود ترموستات از قسمت های زیر تشکیل شده است قاب مخصوص، اهرم، پلاتینها، فانوسک محتوی گاز جیوه یا اترريال قسمت فلزی ترموستات در داخل مخزن قرار دارد و مستقیما با آب در تماس است.

عملکرد ترموستات به شرح زیر می باشد: هنگامی که گرمای آب از حد مشخص شده بیشتر شود گرمای فوق به گاز داخلفانوسک انتقال می یابد و باعث گرم شدن این گاز می گردد که باعث انبساط طولی در فانوسک می شود که در نتیجه به اهرم فشار آورده و پلاتینهای ترموستات از هم جدا می شوند که این امر سبب قطع جریان برق هیتر می شود.

9- شیر الکتریکی ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

آب ورودی به ماشین لباسشویی باید وارد شیر الکتریکی شود که تا هنگامی که برق به این شیر نرسد، اجازه ورود آب را به داخل مخزن نمی دهد.

خود شیر از قسمتهای زیر تشکیل شده است: سیم پیچ بوبین، دیافراگم پلاستیکی، فنر، اهرم آهنی، قاب پلاستیکی، لاستیک دور دیافراگم، صافی، لوله خروجی، البته در بعضی از ماشین های لباسشویی شیر اتوماتیک سه تایی وجود دارد، گاهی شیرهای اتوماتیک جهت تامین آب مخزن و بردن پودر از محفظه جا پودر می باشد.

عملکردهای شیرهای اتوماتیک به شرح زیر می باشد:

با رسیدن جریان برق به بوبین ، میدان مغناطیسی در بوبین ایجاد می شود که سبب می گردد این امر باعث باز شدن مجرای وسط دیافراگم توسط لاستیک سر اهرم می شود که در نتیجه آب جاری می گردد و به وسیله لوله خروجی به جا پودری و یا تایمر قطع گردد اهرم آهنی شیر آزاد می شود و فنر باز شده و سبب بسته شدن مجرای وسط دیافراگم در شیر الکتریکی دو نوع عیب ممکن است حاصل گردد:

الف عیب مکانیکی

 • خرابی فنر
 • پاره شدن لاستیک دور دیافراگم
 • مسدود شدن فیلتر در اثر جرم و موارد دیگر
 • خوردگی لاستیک سر اهرم

ب- عیب الکتریکی

این عیب تنها می تواند سوختگی بوبین الکتریکی باشد.

10- تایمر پروگراماتور ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

تایمر وظیفه فرمان دادن به تقسمتهای الکتریکی ماشین را بر حسب زمان مشخص شده بر عهده دارد، که البته وظیفه کنترل آب خروجی شیر الکتریکی به محفظه پودر را نیز بر عهده دارد.

الف تایمر الکترونیکی

این تایمر ها فاید موتور برقی می باشند که عمل قطع و وصل توسط ترانزیستور و تریستور و ترایاک و آی سی صورت می گیرد، ابعاد این تایمر خیلی کوچیکتر از تایمر الکترومکانیکی می باشد.

ب- تایمر الکترومکانیکی

این نوع تایمر با حرکت محصور اصلی که خود به وسیله یک موتور کوچک می چرخد عمل می نماید.

این تایمر خود از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

 • موتور تایمر
 • بدنه قاب پلاستیکی
 • کلید قطع و وصل
 • چرخ دنده ها
 • اهرم تغییر برنامع
 • صفحه های پلاتین

نکته: دقت کنید تایمر در جهت مخالف جهت مشخص شده چرخانده نشود.

آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

11- اتوماتیک هیدرواستات لباسشویی تمام اتوماتیک

اتوماتیک یک نوع کلید می باشد که در بالای مخزن اصلی جای می گیرد و قطع  و وصل آن توسط فشار هوایی که با بالا آمدن آب داخل مخزن به لوله پلاستیکی صورت می گیرد. این قطع و وصل سبب فرمان دادن به شیر الکتریکی می گردد، اتوماتیک خود از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

 • قاب بدنه مخصوص
 • دیافراگم
 • لوله ورودی هوا
 • کنتاکتهای قطع و وصل داخلی
 • کنتاکتهای اتصال برق

اتوماتیک مانند یک کلید تبدیل که دارای سه کنتاکت می باشد است که ابتدا فاز وارد کنتاکت مشترک می شود و به علت مشترک بودن یکی از دو کنتاکت دیگر در حالت عادی از راه آن به شیر الکتریکی می رود و نول نیز پس از عبور از کلید تایمر به مصرف کننده ها وارد می شود.

لازم به ذکر است که اغل اتوماتیک ها دارای سه فیتش می باشند که یکی از این فیشها مربوط به پلاتین مشترک می باشد، روی اتوماتیک یک پیچ تنظیم وجود دارد که متخص تنظیم آبگیری مخزن می باشد که البته مهر و موم شده می باشد.

12- پمپ تخلیه آب واتر پمپ

این پمپ وظیفه مکیدن و خارج کردن آب کثیف و هدایت آن را به فاضلاب بر عهده دارد که البته این پمپ از تایمر فرمان می گیرد.واتر پمپ از دو قسمت زیر که خود آنها نیز از اجرای مختلفی می باشند تشکیل شده است:

الف- قسمت مکانیکی پمپ تخلیه آب

 • لوله ورودی آب به واتر پمپ
 • لوله مخصوص تخلیه
 • لوله مخصوص شیلنگ هوای اتوماتیک
 • پروانه اصلی
 • صفحه مونتاژ پمپ به بدنه
 • بدنه پمپ

ب- قسمت الکتریکی پمپ تخلیه آب

 • بوبین سیم پیچ
 • روتور
 • هسته آهنی
 • پروانه خنک کننده موتور

12- موتور الکتریکی دو دور

این موتور دو وظیفه مهم را در ماشین لباسشویی به عهده دارد:

الف- جابجایی لباسهای خیس در هنگام شستشو که با دو دور چپ و راست موتور کار می کند. سیم پیچ دور کند جهت جابجایی لباسها مورد استفاده قرار میگیرد که دارای تعداد قطبهای زیاد و تعداد دوری در هر دقیقه حدود 300 تا 500 می باشد. در لباسشویی های اتوماتیک سیم پیچ دور کند به صورت سه فاز اجرا می شود که همراه خازن تک فاز راه اندازی می گردد.

ب- فیوز اتوماتیک. این فیوز جهت کنترل و محافظت موتور در برابر جریان زیاد و اضافه بار و نیز گزمای زیاد و یا گریپاژ محور و موارد دیگر استفاده می شود.

این فیوز اتوماتیک از اجرای زیر تشکیل شده است:

 • بدنه فلزی دو تکه
 • صفحه حساس به گرما
 • تیغه های بی متالی

این رله ها با جریانهای مختلف به بازار عرضه می شود.

14- خازن ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک

خازن در ماشین لباسشویی جهت بالا بردن قدرت و توان ظاهری موتور و نیز افزایش گشتاور و راه اندازی استفاده  می شود که البته در تغییر جهت موتور در دور کند نیز نقش مهمی دارد، در ماشین های لباسشویی از خازن در دو نوع الکترولیتی و یا روغنی استفاده می شود.

آشنایی با قطعات مکانیکی ماشین های لباسشویی تمام اتوماتیک

تعمیر لباسشویی در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.