خانه » تعمیر یخچال در تبریز » آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریزر و ساید بای ساید

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریزر و ساید بای ساید

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریزر و ساید بای ساید

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریزر و ساید بای ساید

در این پست میخواهیم به شما دوستان گرامی قطعات الکتریکی تشکیل دهنده یخچال رو با شکل توضیح دهیم، با ما همراه باشید در ادامه مطلب…


آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریزر و ساید بای ساید

1- موتور الکتریکی یخچال

می دانید که موتور یخچال از نوع آسنکرون می باشد که میتواند با راه انداز خازنی و یا غیر خازنی باشد. این موتور دارای سه سر خروجی می باشد که از بدنه کمپرسور خارج می شود و به سایر قسمتهای الکتریکی وصل می شود، و نیز قبلا گفتیم که مقاومت یا اهم سیم پیچ کمکی از سیم پیچ اصلی بیشتر است، این موتور در یخچالهای متفاوت دارای توانهای مختلفی می باشد که اغلب برحسب اسب بخار بیان می شود. یک اسب بخار معادل 736 وات است.

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریز و ساید بای ساید

آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریزر و ساید بای ساید

2- اتوماتیک ترموستات یخچال

می دانید که کنترل و تنظیم سرماسازی در یخچال به وسیله ترموستات صورت می گیرد، خود ترموستات نیز از اجزا مختلف زیر تشکیل شده است:

الف: بدنه فلزی، ب: فانوسک محتوی گاز، ج: لوله مویی، د: لوله بلو، و: کنتاکتهای اتصال، ی: فنر و اهرمها، ه: پیچ تنظیم

با شروع حرکت پیستون در کمپرسور گاز در مسیر لوله ها حرکت می کند که عمل سرما سازی صورت می گیرد که با سرد شدن محفظه تولید یخ، حچم گاز درون لوله بلو و لوله مرئی و فانوسک کاهش می یباد که با جمع شدن و کاهش آن اهرم اتصال کلید داخل ترموستات به پایین آورده می شود که این عمل سبب قطع فاز موتور می شود که با خاموش شدن موتور، کمپرسور نیز خاموش شده و باعث کاهش سرمای محیط می گردد که کاهش دمای محفظه یخ و فانوسک سبب فعال شدن ترموستات می گردد که در نتیجه گاز در اثر گزم شدن انبساط حجمی می یابد که سبب بزرگتر شدن فانوسک وصل کلید ترموستات می گردد که در این لحظه کمپرسور شروع به حرکت می کند و دوباره سیکل فوق را طی می کند.

لازم به ذکر است که توسط یک ولوم که در واقع اهرم کنترل حجم فانوسک می باشد در داخل یخچال می توانیذ مدت کار کمپرسور و در واقع سرمای دلخواه یخچال را تنظیم نمایید.

3- رله راه انداز موتور یخچال ( رله استارت )

این رله از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

بدنه، بوبین، اهرم فلزی، کنتاکتهای اتصال، فیشها

بوبین رله با سیم اصلی موتور یخچال به صورت سری بسته می شود که موتور در لحظه راه اندازی به گشتاور زیادی نیاز دارد. آشنایی با اجزای تشکیل دهنده الکتریکی یخچال فریز و ساید بای ساید

در لحظه ابتدایی ابتدا رتور و بعد پیشتون به حرکت در می آید و در این لحظه ماکزمم جریان از دو سیم پیچ اصلی و سیم پیچ رله عبور می کند و میدان و در نتیجه ولتاژ خود القا و در رله ایجاد می شود که با رسیدن به یک حد معین اهرم فلزی موجود در رله به سمت بالا جذب شده که سبب وصل اتصالات کنتاکتهای رله می گردد که با عمل سیم پیچ کمکی هم وارد مدار می شود که در این لحظه میدان حاصل از دو سیم پیچ اصلی و کمکی رتور را به حرکت وا می دارد و جریان راه اندازی تا حد جریان نامی موتور کاهش می یابد که با کاهش این جریان اهرم فلزی رله رها می گردد که با این عمل سیم پیچ کمکی از مدار خارج می شود.

4- رله اورلود یخچال ( محافظ الکتریکی موتور )

این رله در مواقع زیر در موتور یخچال تعبیه می گردد:

  • افزایش جریان موتور
  • افزایش حرارت موتور
  • آسیب دیدن سیم پیچهای اصلی و کمکی
  • ضعیف بودن ولتاژ
  • مسدود شدن مسیر گاز

که اگر در این مواقع رله فوق نباشد منجر به سوختن رله خواهد شد. این رله از قسمتهای زیر تشکیل شده است:

  • بدنه
  • صفحه حساس بی متالی
  • پلاتینهای اتصال
  • پایه های فلزی اتصال برق
  • سیم فلزی

این رله با کنتاکت مشترک موتور سری بسته می شود که باعث می شود در اثر عبور جریان اضافی از آن حرارت تولید شده باعث تحریک صفحه بی متالی گردد که در نتیجه ارتباط کنتاکتهای بی متالی با یکدیگر قطع می شود که باعث خاموش شدن کمپرسور می گردد که مجددا با سرد شدن این صفحه حساس، این صفحه منقبض شده و دوباره ارتباط کناکتها برقرار می شود و رله متصل می گردد که این عمل در نتیجه بروز هر یک از مشکلات یاد شده ممکن دوباره تکرار گردد.

5- لامپ خبر یخچال

می دانید که این لامپ همانند دیگر لامپها نیاز به یک سر پیچ دارد که جهت استقرار آن می باشد و این لامپ وظیفه روشن کردن داخل یخچال را در هنگام باز شدن درب آن را برعهده دارد، که با بستن یخچال آن نیز خاموش می شود.

6- کلید لامپ خبر یخچال

این کلید در پایین یخچال و بین درب یخچال و بدنه نصب می شود که وظیفه روشن و خاموش کردن لامپ را در هنگام باز و بسته شدن درب یخچال بر عهده دارد.

7- سیمهای رابط و دوشاخه برق یخچال

سیم ها اغلب از کابل به شماره 1*2 یا 1/5*12 استفاده می شود و دو شاخه آن اغلب از نوع پرسی می باشد.

تحقیق و مقاله در مورد یخچال های فریزر و ساید بای ساید

تعمیر یخچال در تبریز

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای مختلف تبریز محفوظ است و با ذکر منبع میتوانید از محتویات سایت استفاده نمایید.